سلامت و پزشکیعمومیویژه

عوارض نشستن زیاد و طولانی مدت روی صندلی چیست راه های کاهش مضرات نشستن زیاد کدامند

مضرات نشستن طولانی مدت روی صندلیمضرات نشستن طولانی مدت روی صندلی

کارشناسان برجسته بر این باورند که نشستن می‌تواند مانند سیگار کشیدن موجب تاثیرات منفی بر سلامت افراد باشند، البته اگر تاثیرات منفی آن از سیگار بیشتر نباشد. مطالعات حاکی از آن است که نشستن به مدت طولانی خطر ابتلا به دیابت، حملات قلبی عروقی و یا ابتلا به انواع خاصی از سرطان را افزایش می‌دهد.

در یک مطالعه‌ی 14 ساله بر روی 185000 شرکت کننده که نتایج آن در مجله‌ی بیماری‌های همه‌گیر در امریکا منتشر شد، نشان داد که زمان نشستن مستقیما با مرگ‌ومیر در ارتباط است. شاید شگفت انگیزترین نکته این باشد که این نتیجه فارغ از میزان فعالیت بدنی شرکت‌کنندگان بوده و کاملا تائید شده است. خطرات نشستن به اندازه کافی روشن است، در مجله‌ی پزشکی استرالیا مقاله‌ایی به چاپ رسید مبنی بر اینکه نشستن طولانی مدت پشت میز می‌تواند “خطرناک” باشد، همین امر پزشکان و کارفرمایان را ترغیب نمود تا جایگزین‌هایی را تجویز یا درنظر بگیرند.

نشستن، به ویژه نشستن روی صندلی، بهای سنگینی بر سلامت تحمیل می‌کند، زیرا اساسا عملکرد بدن را مختل می‌کند. هنگامی که در صندلی فرو می‌روید، عضلات رها می‌شوند، مفاصل ران سفت شده و ستون فقرات تقریبا خشک می‌شوند. در وضعیت نشسته جریان خون کند می‌شود، که بر فعالیت مغز و ابتلا به بیماری‌های قلبی تاثیر گذار است و حتی خطر لخته شدن خون را افزایش می‌دهد. صندلی شما همچنین می‌تواند موجب اُفت چشمگیری در تولید آنزیم‌های چربی‌سوز و کالری‌سوز باشد.

واقعیت این است که ما برای نشستن‌های طولانی بر روی صندلی در طی روز طراحی نشده‌ایم. ما برای راست قامت ماندن و فعالیت تکامل یافته‌ایم. هنگامی که از روی صندلی بلند می‌شویم، زنگ بیدارباش بدن به صدا در می‌آید. ایستادن عضلات بیشتری را درگیر می‌کند، خون را به جریان می‌اندازد و شما را هوشیارتر و باانرژی‌تر می‌کند. مفاصل ران را بازتر می‌کند و به ستون فقرات اجازه می‌دهد تا آزادانه پیچ بخورند.

راه های پیشگیری از عوارض نشستن زیاد روی صندلی

بر اساس آمار بدست آمده از مرکز تناسب اندام، ورزش و تغذیه آمریکا، کمتر از 5 درصد از بزرگسالان در این کشور، 30 دقیقه توصیه شده از فعالیت بدنی را روزانه را انجام می دهند. این در حالی است که بیش از 80 درصد آنها، راهکارهایی چون ایروبیک و فعالیت های مرتبط با افزایش مقاومت ماهیچه را جدی قلمداد نمی کنند.

طبق آمار و ارقام بدست آمده از «سی دی سی» احتمالا همین گروه 70 درصدی را نیز شامل می شوند که اضافه وزن دارند یا به چاقی مبتلا هستند. حتما باید برای چنین مشکلاتی راهکارهایی وجود داشته باشد که لااقل بتواند خطر ابتلای به بیماری ها را کاهش دهد.

در مطالعه اخیری که توسط انجمن دیابت آمریکا انجام پذیرفت، نشان داده شد که سه دقیقه تحرک در هر نیم ساعت کار می تواند کمک خوبی به کنترل قند خون، کاهش وزن، فشار خون و نیز کاهش ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی کند.

با احتساب به اینکه هر نیم ساعت یک بار در طول 8 ساعت زمان کاری فرد 3 دقیقه تحرک داشته باشد، در طول روز 24 دقیقه را اضافه تر از همیشه به فعالیت بدنی پرداخته است. فعالیت بدنی باعث می شود به جای آنکه گلوکز در جریان خون باقی بماند، به حرکت درآمده و با این کار سطح قند خون کاهش پیدا کرده و کالری بیشتری هم سوزانده می شود.

دکتر «شری آر. کلبرگ اُچس» رئیس بخش تناسب اندام انجمن دیابت آمریکا در این باره می گوید، تمامی راهکارهایی که در اختیار افراد قرار می گیرد به این منظور است که هر فردی در طول روز تا آنجا که می تواند به فعالیت بدنی بپردازد.

این فعالیت ها می توانند پیاده روی، کشیدن بدن و انجام ورزش های کششی همچون یوگا باشد که هم در سلامت جسم و هم در سلامت روان موثر هستند. حرکات ساده کششی مانند قرار دادن گردن در وضعیت صاف و آن را آرام به سمت چپ و راست به حرکت در آوردن و در همان حالات به مدت 5 ثانیه نگه داشتن، از آن جمله است.

سپس نوبت شانه ها فرا می رسد، برای تقویت این عضو می توان بازوها را به صورت دورانی در جهت عقربه های ساعت و برعکس به حرکت درآورد. آن گاه ایستاده و پاها را کمی از هم باز کنید و بخش فوقانی بدن را به طرفین کشید. در هر طرف باید به مدت 5 ثانیه متوقف شد.

سپس زانوها را خم کرده و تلاش کنید که انگشتان پا را لمس کنید. با این کار عضلات پشت بدن و پشت ران کشیده خواهند شد. اکنون نوبت پاها و کشیدن بیشتر عضلات پشت ران هاست که در آنها نیز باید کشش هایی را ایجاد کنید. می توانید از دراز و نشست زدن هم کمک بگیرید.

سپس می توانید 10 تا 15 دفعه اسکات بزنید. مهم است که درست در وضعیت اسکات زدن قرار بگیرید، زاویه کمتر از 90 درجه را انتخاب نکنید و به مدت 3 دقیقه این کار را انجام دهید.

اینها تنها بخش اندکی از فعالیت های کششی مناسبی هستند که برای جبران نشستن های طولانی مناسب هستند. اگر زمان بیشتری دارید می توانید از سایر فعالیت های مفید بدنی هم کمک بگیرید.

چطور کمتر بنشینیم

با این حال پادزهر نشستن‌ در طول روز، ایستادن در تمام روز نیست. بدن ما بهترین واکنش را زمانی از خود نشان می‌دهد که از آن به‌شیوه‌های مختلف بهره ببریم، از جمله پیاده‌روی کردن، ایستادن، خم شدن و حتی اسکوات رفتن. جایگزین نمودن روش‌هایی برای تغییر موقعیت تان فرهنگ صندلی محور را به چالش می‌کشد. چند روش خلاقانه برای کاهش زمان نشستن که همواره می‌توان امتحان نمود عبارتند از:

1. برخی از کارهایتان را ایستاده انجام دهید. به عنوان مثال صحبت کردن با تلفن، مرور مدارک یا چک کردن فیس‌بوک. کارتان هر آنچه که هست، به آن تنوع ببخشید. ایستادن در حین انجام کارها حصار نشستن‌های طولانی در طی روز را می‌شکند.

2. یکی از وعده‌ها‌ی غذایی خود در روز را ایستاده‌ میل کنید. نشستن در حین غذا، موجب می‌شود تا زمان کلی نشستن شما افزایش یابد. حتی‌الامکان صبحانه را روی کانتر آشپزخانه بخورید، یا ناهار را در مکان‌هایی با میزهای بلند میل کنید. ایستادن در حین غذا خوردن ابدا بدان معنا نیست که مجبورید سریع‌تر غذا بخورید و یا غذاهای نامرغوب بخورید. کیفیت و نحوه‌ی غذا خوردن می‌تواند کاملا مشابه نشستن بر روی صندلی باشد.

3. 15 دقیقه روی زمین بنشینید. در فرهنگ گره‌خورده‌ی ما با صندلی، بزرگسالان زمان زیادی برای نشستن روی زمین صرف نمی‌کنند. در نتیجه، بخشی از تحرک خود را از دست می‌دهند. با 15 دقیقه نشستن روی زمین می‌توان آن تحرک را دوباره بدست آورد. چنانچه فرزند دارید، آن‌ها نیز عاشق پیوستن به شما بر روی زمین و خواندن یک داستان یا بازی کردن، خواهند شد. روی زمین بنشینید و بخش اول برنامه‌ی تلویزیونی موردعلاقه خود را تماشا کنید یا کتابی بخوانید.

4. هر شب صندلی خود را به سمت میزتان هل دهید. صبح روز بعد، وضعیت غیر معمول صندلی یادآوری می‌کند تا کمی بیشتر روی پاهای خود بایستید. سعی کنید کاری ایستاده را برای صبح برنامه‌ریزی کرده یا پیاده‌روی نمائید. روز خود را ایستاده شروع نمائید، تا بدنتان بیدار شود و در تمام روز فعال بماند.

با همین توصیه‌های کوچک، در مسیر روزی با نشستن‌های کمتر و حرکت‌های متنوع‌تر گام بردارید. به صندلی‌های زندگی خود استراحتی دهید و ببنید در طول روز چقدر احساس بهتری خواهید داشت. / مجله سلامت و روزیاتو


(1) عوارض نشستن زیاد و طولانی مدت روی صندلی چیست راه های کاهش مضرات نشستن زیاد کدامند
عوارض نشستن زیاد و طولانی مدت روی صندلی چیست راه های کاهش مضرات نشستن زیاد کدامند


(2) عوارض نشستن طولانی مدت پشت میز کار
عوارض نشستن طولانی مدت پشت میز کار


(3) عوارض وحشتناک نشستن طولانی مدت - تابناک TABNAK
عوارض وحشتناک نشستن طولانی مدت - تابناک TABNAK


(4) عوارض نشستن های طولانی - RADSA
عوارض نشستن های طولانی - RADSA


(5) 12 آسیب خطرناک که نشستن زیاد به همراه دارد سروش طب
12 آسیب خطرناک که نشستن زیاد به همراه دارد سروش طب


(6) خطرات نشستن طولانی مدت و توصیه های مرتبط دارالشفاء امام رضا ع ، موسسه درمانی آستان قدس رضوی
خطرات نشستن طولانی مدت و توصیه های مرتبط دارالشفاء امام رضا ع ، موسسه درمانی آستان قدس رضوی


(7) عوارض نشستن پشت میز نشستن طولانی مدت پوکی استخوان افزایش وزن مجله دلتا
عوارض نشستن پشت میز نشستن طولانی مدت پوکی استخوان افزایش وزن مجله دلتا


(8) عوارض نشستن بیش از حد و راهکار مقابله با آن اقتصاد آنلاین
عوارض نشستن بیش از حد و راهکار مقابله با آن اقتصاد آنلاین


(9) چرا زیاد نشستن برای سلامتی ضرر دارد - کلینیک یادمان
چرا زیاد نشستن برای سلامتی ضرر دارد - کلینیک یادمان


(10) عوارض و مضرات زیاد نشستن
عوارض و مضرات زیاد نشستن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

دکمه بازگشت به بالا