سبک زندگیعمومیویژه

6 تکنیک مهم ارتباط غیر کلامی زبان بدن

مهارت های مهم زبان بدن کدام اند؟

علی عیدی: ارتباطات غیرکلامی امروزه در زندگی هرفردی قسمت مهمی از روابط و ارتباطاتشان را تشکیل می‌دهد. این روابط فقط محدود به روابط کاری نمی‌شود؛ بلکه در بخش‌های دیگر زندگی از جمله در دوست‌یابی، ازدواج ، ارتباط با خانواده، همچنین در سوء استفاده کردن از دیگران نقش مهمی را ایفا می‌کند.

مهارت‌های ارتباط غیر‌کلامی (زبان بدن) مختلفی وجود دارد که ممکن است همه‌ی ما کم و بیش از آن برخوردار باشیم.در ادامه به معرفی 6 مورد از مهم‌ترین آنها می‌پرازیم:

6 تکنیک مهم ارتباط غیر کلامی (زبان بدن)6 تکنیک مهم ارتباط غیر کلامی (زبان بدن)


1. ابراز هیجانی

برخی افراد به صورت طبیعی و از لحاظ هیجانی، پر حرارت و پر انرژی هستند. آنها احساسات خود را به راحتی از طریق ابراز بیانی، لحن صدا و حرکات بدنی انتقال می‌دهند. جنبه‌ی مثبت این روش این است که چنین افرادی تمایل دارند محبوب‌تر باشند؛ در نتیجه می‌توانند زندگی شادی داشته باشند و جنبه منفی این است که هرکسی می‌داند که شما چه احساسی دارید. نکته مهم این است که ابراز هیجانی، بخش کلیدی جاذبه فردی است و همچین مربوط به چیزی است که به آن “فریبندگی پویا” می‌گویند.

2. کنترل هیجانی

این روش به معنی مهارت یافتن در کنترل و نظارت بر ابراز غیر‌کلامی احساسی و هیجانی است. افرادی با توانایی کنترل هیجانی بالا، بازیگران احساسی و عاطفی ماهری هستند؛ اما دست آنها را خواندن شاید سخت باشد. شما هیچ‌وقت نمی‌دانید که آنها در درون‌شان به چه چیزی فکر می‌کنند و یا چه احساسی دارند.

3. حساسیت هیجانی

افرادی که در حساسیت هیجانی مهارت دارند، نشانه‌های هیجانی و همچین حالت‌های هیجانی دیگران را به راحتی تشخیص می‌دهند. در نتیجه، افرادی که دارای حساسیت عاطفی یا هیجانی زیادی هستند، بیشتر به عنوان افرادی همدرد و همدل بین مردم شناخته می‌شوند. آنها همان افرادی هستند که دیگران وقتی دچار دردسر می‌شوند و یا از درد رنج می‌کشند دنبال‌شان می‌گردند.

6 تکنیک مهم ارتباط غیر کلامی (زبان بدن)6 تکنیک مهم ارتباط غیر کلامی (زبان بدن)


4. حساسیت اجتماعی

این مورد یک مهارت غیر‌کلامی همراه با برخی از عناصر کلامی و مهارت‌های اجتماعی است. حساسیت اجتماعی به معنای توانایی تشخیص موقعیت‌های اجتماعی و دانستن اینکه چگونه باید در هر موقعیتی، رفتار متناسب با آن را داشته باشیم. چنین مهارتی به افراد کمک می‌کند تا پیچیدگی‌های تعامل اجتماعی را یاد گرفته و رفتارها و اقدامات دیگران را پیش‌بینی کنند.

5. تاکتیک‌های گول زدن

گفتن یک دروغ به صورت واقعی، نه تنها نیازمند توانایی گفتن کلامی، به صورتی که همه بتوانند آن را باور کنند، بلکه نیازمند توانایی به تصویر کشیدن و نشان دادن خود، به این صورت که فردی صادق هستید نیز هست. تحقیقات نشان داده‌اند که برخی افراد، صرف‌نظر از آنچه می‌گویند حقیقت است یا دروغ، تنها به این دلیل که به طور کلی نگاه صادقانه‌‌تری دارند در دروغ‌گویی موفق‌تر هستند. مهارت‌های غیر‌کلامی همچون سریع صحبت کردن، داشتن چهره‌ای گویا و حرکات بدنی موزون، آنها را در دروغ گفتن ماهرتر می‌کند!

6 تکنیک مهم ارتباط غیر کلامی (زبان بدن)6 تکنیک مهم ارتباط غیر کلامی (زبان بدن)

6. مهارت در تشخیص دادن فریب کاری

یک مهارت غیر‌کلامی بسیار نادر که افراد کمتری آن را دارند، توانایی تشخیص فریب‌کاری و حقه‌بازی است. اکثر افراد (مگر اینکه به صورت تصادفی و شانسی) قدرت تشخیص فریب‌کاری را ندارند. اما تعداد بسیارکم دیگری هستند (که برخی به آنها لقب جادوگر داده‌اند) توانایی تشخیص حیله و فریب با استفاده از نشانه‌های کلامی و غیر‌کلامی را دارند. این مهارت‌ها در مجموعه تلویزیونی “به من دروغ بگو” به تصویر کشیده شده است.

در اکثر موارد مهارت‌های غیر‌کلامی را می‌توان یاد گرفت و از طریق تمرین‌های اختصاصی می‌توان آنها را بهبود داد. شما کدام یک از مهارت‌های غیر‌کلامی را دارید که از شما یک ابرقدرت ساخته است؟ / zoomit


(1) 6 نکته مهم در ارتباطات غیر کلامی - 6 نکته مهم در زبان بدن - ارتباط کلامی - Ananab
6 نکته مهم در ارتباطات غیر کلامی - 6 نکته مهم در زبان بدن - ارتباط کلامی - Ananab


(2) 6 تکنیک مهم ارتباط غیر کلامی زبان بدن
6 تکنیک مهم ارتباط غیر کلامی زبان بدن


(3) 8 تکنیک شگفت انگیز زبان بدن راه های خواندن زبان بدن گام برتر
8 تکنیک شگفت انگیز زبان بدن راه های خواندن زبان بدن گام برتر


(4) تکنیک های ارتباط غیر کلامی اهمیت ارتباط غیرکلامی و کلامی - سخن سبز
تکنیک های ارتباط غیر کلامی اهمیت ارتباط غیرکلامی و کلامی - سخن سبز


(5) مدرسه سخن - انواع زبان بدن کدامند [راههایی برای نحوه بهبود ارتباطات غیر کلامی]
مدرسه سخن - انواع زبان بدن کدامند [راههایی برای نحوه بهبود ارتباطات غیر کلامی]


(6) 10 راهکار برای ارتباط غیرکلامی مرکز مشاوره و روانشناسی اکسیر
10 راهکار برای ارتباط غیرکلامی مرکز مشاوره و روانشناسی اکسیر


(7) اهمیت و کاربرد ارتباطات غیر کلامی در زندگی
اهمیت و کاربرد ارتباطات غیر کلامی در زندگی


(8) چرا باید زبان بدن و ارتباط غیرکلامی را یاد بگیریم آینده شما برای ما مهم است
چرا باید زبان بدن و ارتباط غیرکلامی را یاد بگیریم آینده شما برای ما مهم است


(9) تکنیک های ارتباط غیرکلامی - هونل پورتال
تکنیک های ارتباط غیرکلامی - هونل پورتال


(10) 11 تکنیک زبان بدن که شما باید استفاده کنید کانون سخنوران مشاوره رایگان 64071-021
11 تکنیک زبان بدن که شما باید استفاده کنید کانون سخنوران مشاوره رایگان 64071-021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =

دکمه بازگشت به بالا