سرگرمیعمومیویژه

30 دانستنی جالب و خواندنی درباره سریال بازی تاج و تخت

جرج آر.آر مارتینجرج آر.آر مارتین

سریال بازی تاج و تخت (Game Of Thrones) پرطرفدارترین سریال فانتزی سال های گذشته می باشد که توسط دیوید بنیاف و دی.بی وایس و براساس کتاب نغمه آتش و یخ به نویسندگی جرج آر.آر مارتین ساخته شده است.

اگر شما نیز از علاقمندان پر و پا قرص سریال گیم آف ترونز هستید توصیه می کنیم ادامه مطلب را از دست ندهید!

حقایق جالب درباره سریال بازی تاج و تخت

1. تامزین مرچانت اولین انتخاب برای شخصیت دنریس تارگرین و جنیفر ایلی اولین انتخاب برای شخصیت کاتلین استارک بودند که در پایلوت سریال نیز حضور داشته اما در فیلمبرداری مجدد با امیلیا کلارک و میشل فرلی جایگزین شدند.

امیلیا کلارکامیلیا کلارک

2. پیتر دینکلیج ابتدا پیشنهاد بازی در نقش تیریون لنیستر را رد کرد، به گفته خودش برای بازی در یک سریال فانتزی تردید داشته و نمی خواسته ریش های بلند و کفش های پاشنه دار بپوشد. اما بعد از این که کارگردانان سریال به او اطمینان دادند چنین اتفاقی نمی افتد قرارداد را امضا کرد.

پیتر دینکلیجپیتر دینکلیج

3. با این که دنریس تارگرین سکوی پرش امیلیا کلارک بوده اما به گفته خودش بازی در این نقش – بخصوص در روزهای ابتدایی و فصل اول سریال – اصلا ساده نبوده و برخی صحنه ها باعث آزارش می شده است تا حدی که بعد از هر مرحله فیلمبرداری نیاز داشت یک فنجان چای بنوشد، کمی گریه کند و برای صحنه بعد آماده شود.

4. زبان دوتراکی یک زبان واقعی است. سال 2014 موسسه زبان Living Language دوره آموزشی مکالمه دوتراکی را برگزار کرد، افراد پس از اتمام دوره می توانستند مانند کال دروگو (با بازی جیسون موموآ) صحبت کنند. این دوه توسط زبان شناس دیوید جی پترسون که با شبکه HBO برای ابداع زبان دوتراکی ها همکاری داشت تنظیم شده است.

5. در طول پخش سریال بازیگران بسیاری از شخصیت ها تغییر کردند، از جمله:

شخصیت داریو ناهاریس: با بازی اد اسکرین در فصل 3 و بازی میخیل هایسمان در فصل 4 و 5 و 6
شخصیت تامن براتیون: با بازی کالوم واری در فصل 1 و 2 و بازی دین-چارلز چپمن در فصل 3 تا 6
شخصیت میرسلا براتیون: با بازی ایمی ریچاردسون در فصل 1 و 2 و بازی نل تایگر فری در فصل 5
شخصیت کوه: با بازی کونان استیو در فصل 1، ایان وایت در فصل 2 و هافثور یولی‌ یس پی‌ یرشون در فصل 4، 5 و 6

6. بسیاری از شخصیت هایی که در طول سریال کشته شدند در کتاب نغمه آتش و یخ زنده هستند، از جمله شیرین و استنیس براتیون، نگهبانان شب پیپ و گرن، باریستان سلمی، میرسلا براتیون و منس رایدر

7. دنریس تارگرین در واقع چشم های بنفش دارد. در کتاب اعضای خانواده تارگرین به موهای نقره ای و چشم های بنفش خود شناخته شده اند. امیلیا کلارک و هری لیود (بازیگر شخصیت ویسریس تارگرین) در ابتدا از لنزهای بنفش استفاده می کردند اما کارگردان های سریالدیوید بنیاف و دی بی وایس – به این نتیجه رسیدند این کار اثر منفی روی بیان احساسات بازیگران دارد.

8. جرج آر.آر مارتین – نویسنده کتاب نغمه آتش و یخ – تمایل چندانی به ساخت سریال از روی کتابش نداشت، به همین دلیل برای اجازه ساخت سریال، از کارگردان ها سوالی پرسید: “مادر واقعی جان اسنو چه کسی است؟” و کارگردانان جواب درست به او دادند!

9. شان بین بازیگر نقش ند استارک در طول فیلمبرداری نمی دانست مادر واقعی جان اسنو چه کسی بود و حتی نفهمید جان اسنو فرزند واقعی ند نبوده است.

شان بینشان بین

10. لیلی آلن – خواننده – ادعا کرد بازی در نقش یارا گریجوی (با بازی جما ویلان) ابتدا به او پیشنهاد شد. او که خواهر آلفی آلن بازیگر نقش تیان گریجوی است گفته به دلیل نوع رابطه تیان و خواهرش این نقش را رد کرده که البته به نظر می رسد شایعه ای بیش نبوده است.

11. در فصل اول سریال فرزندان استارک همگی از نظر سن و سال بزرگ تر از شخصیت های کتاب بودند، برن در کتاب 7 ساله (در فیلم 12 ساله) آریا در کتاب 9 ساله (در فیلم 13 ساله ) سانسا در کتاب 11 ساله (در فیلم 15 ساله) و ریکن در کتاب 3 ساله (در فیلم 6 ساله) بودند.

12. ایان وایت بازیگری است که در سریال بازی تاج و تخت در چهار نقش مختلف ظاهر شده، در فصل 1 و 2 او در نقش یک وایت واکر ظاهر شد، در فصل 2 در نقش کوه به ایفای نقش پرداخت، در فصل 3 او را برای بازی در نقش غول بی نام و در فصل 5 در نقش غولی به نام وان وان انتخاب کردند.

13. ایوان ریان از گزینه های احتمالی برای بازی در نقش جان اسنو بود اما در نهایت برای بازی در نقش رمزی بولتون انتخاب شد.

14. پیتر دینکلیج (در نقش تیریون لنیستر) تاکنون بیشترین بازی در اپیزودهای مختلف را داشته است.

15. جرج آر.آر مارتین در نسخه آزمایشی سریال در مراسم عروسی دنریس و کال دروگو حضور داشت اما بازی اش در فیلمبرداری مجدد سریال حذف شد.

16. سه تخم اژدها توسط سازنده آن ها به جرج مارتین اهدا شد.

17. پیتر دینکلیج و لنا هیدی (بازیگر نقش سرسی) در دنیای واقعی دوستان بسیار صمیمی هستند به طوری که به گفته دینکلیج در بعضی از صحنه های فیلمبرداری از تماس چشمی با هم خودداری می کردند که خنده شان نگیرد.

18. جرج مارتین قبل از انتخاب بازیگران سریال، پیتر دینکلیج را در نقش تیریون لنیستر تصویر می کرده و به همین دلیل برای این شخصیت هیچ بازیگر دیگری پیشنهاد نشد.

19. جما ویلان بازیگر نقش یارا گریجوی گفته از سال ها قبل از بازی در سریال با کیت هرینگتون (بازیگر نقش جان اسنو) آشنا بوده، آن ها با هم به کلاس یوگا می رفتند.

20. جک گلیسون (بازیگر نقش جفری براتیون) می گوید در تجسم شخصیتش به عنوان شاهزاده منفور از شخصیت خواکین فینیکس در فیلم گلادیاتور الهام گرفته است.

21. گوئندولین کریستی بازیگر نقش برین تارث گفته سخت ترین صحنه ای که در سریال بازی کرده صحنه مبارزه با داگ بوده، او برای این صحنه 2 ماه آموزش دید و 3 تا 4 روز در هفته تمرین شمشیر بازی می کرده است.

22. کیت هرینگتون و رز لزلی در طول بازی در سریال با هم دوست شدند و سال 2018 ازدواج کردند.

کیت هرینگتونکیت هرینگتون

23. در کتاب شخصیت ایمون تارگرین کاملا کور است که برای یک شخصیت بیش از صد ساله عجیب نیست. پیتر وان بازیگر این شخصیت نیز در زمان فیلمبرداری تقریبا کور بود و این نقش آخرین نقش او محسوب می شد.

24. لنا هیدی (ملکه سرسی) و جروم فلین (برون) مدتی با هم رابطه داشتند که به تلخی به پایان رسید و به همین دلیل یکی از بندهای قرارداد هر دوی آن ها این است که هرگز صحنه مشترکی با هم در این سریال نداشته باشند.

25. طبق رای طرفداران سریال، ملکه سرسی قبلا به عنوان منفورترین شخصیت سریال شناخته شده بود، به گفته لنا هیدی مردم حتی در دنیای واقعی نیز گاهی او را به خاطر نقشش آزار می دادند به طوری که حتی در مراسم امضا گرفتن از بازیگران، کتاب های خود را از او می گرفتند و اجازه امضا نمی دادند.

26. میسی ویلیامز بازیگر شخصیت آریا استارک گفته وقتی طرفدارانش او را می بینند از او می خواهند لیست افرادی که قبل از خواب می خواند (کسانی که به عزیزانش آسیب رسانده اند) را به آن ها بگوید و نام آن ها را نیز در لیستش قرار دهد.

میسی ویلیامزمیسی ویلیامز

27. دین-چارلز چپمن علاوه بر نقش تامن براتیون، در فصل 3 در نقش کودکی به عنوان مارتین لنیستر ظاهر شد.

28. بعد از پخش سریال، برخی مردم برای نامگذاری فرزندان خود از شخصیت های این سریال الهام گرفتند، در ایالات متحده و در 2014 نام کلیسی از رتبه 1021 امین نام محبوب به رتبه 755 رسید. در انگلیس نیز نام هایی همچون کلیسی، آریا، تیریون، برن، سانسا از نام های محبوب بودند.

29. زنان در سرزمین وستروس معمولا پس از ازدواج فامیل شوهرشان را می گیرند به جز خانه ای که تخت آهنین را در اختیار دارد که در آن فقط از فامیل تولد استفاده می شود، برای همین در سریال از نام سرسی لنیستر به جای سرسی براتیون و مارجری تایرل به جای مارجری براتیون استفاده شده است.

30. پایان سریال در جزئیات با پایان کتاب متفاوت خواهد بود!


(1) سریال بازی تاج و تخت
30 دانستنی جالب و خواندنی درباره سریال بازی تاج و تخت


(2) بهترین بازیگران سریال بازی تاج و تخت
بهترین بازیگران سریال بازی تاج و تخت حقایق جالب و خواندنی


(3) 10 دانستنی و حقیقت جالب سریال بازی تاج
10 دانستنی و حقیقت جالب سریال بازی تاج و تخت Game of Thrones


(4) بازی تاج و تخت
چند حقیقت جالب درباره سریال محبوب بازی تاج و تخت و بازیگرانش - روزیاتو


(5) پنج دانستنی جالب درباره سریال بازی تاج
پنج دانستنی جالب درباره سریال بازی تاج و تخت


(6) بازی تاج و تخت
دانستنی های جالب درباره بازیگران بازی تاج و تخت


(7) نکات جالب و خواندنی درباره سریال بازی
نکات جالب و خواندنی درباره سریال بازی تاج و تخت که احتمالا نمی دانستید - مووی مگ


(8) 10 دانستنی و حقیقت جالب سریال بازی تاج
10 دانستنی و حقیقت جالب سریال بازی تاج و تخت


(9) دلیل محبوبیت زیاد بازی تاج و تخت در ایران
دلیل محبوبیت زیاد بازی تاج و تخت در ایران


(10) 10 ایده جالب از هواداران سریال بازی تاج
10 ایده جالب از هواداران سریال بازی تاج و تخت برای پایان داستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − دو =

دکمه بازگشت به بالا