عمومی

نکات مخفی Alan Wake در بازی Control که احتمالا از دست دادهاید

سم لیک را که می‌شناسید؟ خالق آثاری همچون مکس‌ پین، الن ویک، کوانتوم بریک و کنترل. او که با استدیوی رمدی دست به ساخت این عناوین زده و دنیاهای مختلف و گسترده‌ای برای آثارش آفریده، از نکته‌ای حیاتی هم غافل نبوده و آن هم وصل کردن این جهان‌ها به یکدیگر است. ایستر اگ‌های بسیاری در بازی‌های رمدی خواهید یافت که محصولات این استدیو را به هم وصل می‌کنند. به مناسب معرفی شدن الن ویک ریمسترد، تصمیم گرفتیم برخی از این رفرنس‌ها و اشارات کنترل به الن ویک را با هم مرور کنیم، تا بیش از پیش به نبوغ و خلاقیت سم لیک دوست‌داشتنی پی ببریم و برای دنباله‌ی احتمالی هر یک از این عناوین، مشتاق‌تر و چشم به راه‌تر شویم. همراه باشید.

برنامه تلویزیونی Night Springs


در Alan Wake شما می‌توانید تلویزیون های متعددی در کلبه‌ها و ساختمان‌ها پیدا کنید که برنامه‌ای ترسناک با اسم Night Springs پخش می‌کنند. این برنامه تلویزیونی وقایع عجیب و وحشتناکی در دنیای بازی را تعریف می کند که انگار واقعی هم هستند و به‌گونه‌ای به داستان خود الن هم مرتبط‌اند. گرچه پخش این برنامه در بازه زمانی میان Alan Wake و Control کنسل شده و پخشش متوقف گردیده، اما شما می‌توانید در طول تجربه خود در Control مدارک و نوشته‌هایی بیابید که اثبات می‌کند FBC دوباره باعث پخش مجدد Night Springs شده و جهت آشنایی عموم مردم با وقایع ماورائی، اجازه تولید و پخش برنامه را کسب کرده است. لازم به ذکر است که هیچکدام از قسمت‌های این برنامه در Control قابل تماشا نیستند.


خرید لپ تاپ HP مدل Spectre 13t AW200-A

فلاسک قهوه‌ی Oh Deer Diner


مهم‌ترین آیتم‌های قابل جمع‌آوری در Alan Wake پس از دست‌نوشته‌های خود الن، فلاسک‌های قهوه‌ بودند که در سرتاسر بازی گنجانده شده بودند. پس از اینکه FBC به Bright Falls مراجعه و تحقیقات خود را آغاز می‌کند، متوجه وجود این فلاسک‌های عجیب می‌شود و برای انجام آزمایشات بیشتر، فلاسک موجود در Oh Deer Diner را با خود به مقر می‌برد. دانشمندان FBC طی تحقیقات خود می‌فهمند که این فلاسک‌ها قادر به گرم نگه داشتن قهوه به مدت نامحدود هستند ولی هیچ قدرت مرگبار یا خطرناکی از خود ندارند. شما با خواندن مدارک و نوشته‌های داخل Control می‌توانید از شرح کامل ماجرا باخبر شوید.

صفحه‌ی پر شده با ماشین تایپ الن ویک


یکی دیگر از وسایل تغییر ماهیت‌یافته که از وقایع Bright Falls به دست FBC رسیده، صفحه‌ای است که متون داخل آن با ماشین تایپ الن ویک نوشته شده‌اند. این صفحه کاملا با محتوایی که خود الن عادت به نوشتن داشت همخوانی دارد، چرا که به وضوح نشان می‌دهد شخص نگارنده سعی داشته با نوشتن، وقایع دنیای اطرافش را به نفع خود تغییر دهد، و چه کسی جز الن ویک چنین کاری می‌کند؟!

با توجه به مدرکی که در Control به دست می‌آورید، این صفحه در مُتل Oceanview پیدا شده که این تئوری را به وسط می‌کشاند که شاید این مسافرخانه، دری باشد به سمت واقعیت‌ها و جهان‌های مختلف، من جمله Dark Place. برای تضمین نهایی می‌توانید به خواندن نوشته ادامه دهید تا ببینید که اسم الن ویک نیز به میان آمده و اشاره شده که نویسنده، وی بوده.

Old Gods of Asgard


گرچه این بند راک فنلاندی که با اسم Poets of the Fall شناخته می‌شوند، همیشه با اسم مستعار Old Gods of Asgard به اجرای موسیقی مشغول نبوده‌اند، اما از زمان Max Payne 2 تا Control در بازی‌های رمدی حضور داشته‌اند و هنرنمایی کرده‌اند. این گروه راک، در هر 2 بازی کنترل و الن ویک با نام Old Gods of Asgard حضور پیدا می‌کنند و قطعات The Poet and the Muse را برای خود Alan Wake و The Happy Song را برای Alan Wake’s American Nightmare اجرا می‌کنند. در Control نیز یکی از مهیج‌ترین مراحل بازی که شما را در هزارتوی اتاق‌ها قرار می‌دهد، شاهد هنرنمایی گروه فنلاندی با قطعه Take Control هستیم. در یکی از اتاق‌های مخفی کنترل نیز می‌توانید دیگر قطعه این گروه با اسم My Dark Disquit را پیدا کنید که در آلبوم Ultraviolet حضور دارد.

نجواهای Dylan


وقتی جسی پس از 7 سال برادرش را در FBC پیدا می‌کند، شاهد این هستیم که دیلَن، در حال زمزمه‌ی کلماتی مبهم و عجیب است. نجواهای دیلن در مورد رویاهایی است که طی این چند سال دیده که اغلب مرتبط هستند به واقعیت‌ها و جهان‌های متفاوتی که دیلن به آنها پا گذاشته و به چشم خود دیده. دیلن میان زمزمه‌های خود از شخصی با اسم Mr. Door حرف می‌زند که گویا نویسنده بوده و کتابی نوشته در مورد یک افسر پلیس که بعدها به واقعیت بدل گشته. این اشاره‌ای است به الن ویک و کتابی که وی با نام Alex Casey منتشر کرد. الکس کیسی یک افسر پلیس بود و در جهان خود الن، تبدیل به واقعیت شد و ماجراهای مکس پین را به وجود آورد!

وقایع ماورائی Bright Falls


شاید این بزرگ‌ترین و واضح‌ترین ایستر اگ از الن ویک در بازی کنترل باشد؛ چرا که عملا موضوع بسته الحاقی بازی است ولی بسیاری این دی‌ال‌سی را تجربه نکرده‌اند و از چم و خم ماجرا باخبر نیستند. قضیه از این قرار است: FBC که مسئول رسیدگی به وقایع ماورائی (AWE) است، پس از اتمام ماجراهای Bright Falls به انجا سر می‌زند تا سر از داستان در بیاورد. با توجه به مدارکی که به دست FBC رسیده و شما هم می‌توانید آنها را بخوانید، وقایع ماورائی برایت فالز مثل باقی اتفاقات ماورائی نیست و تفاوت عمده‌ای در مقایسه با آنها دارد: برایت فالز هر چند سال تکرار می‌شود و هیچگاه از اتفاق افتادن دست نمی‌کشد! با توجه به اینکه Dark Place احتمالا دری به سمت دنیاها و واقعیت‌های دیگر من جمله متل Oceanview است، می‌توان حدس زد که در نسخه بعدی الن ویک یا کنترل، دوباره به برایت فالز باز خواهیم گشت و آینده‌ی این مکان نفرین شده را خواهیم دید.

الن ویک یکی از گزینه‌های ریاست FBC بوده!


در یکی دیگر از دست‌نوشته‌ها که می‌توانید در طول تجربه خود از Control پیدا کنید، خواهید دید که سازمان FBC شخص الن ویک را به عنوان یکی از گزینه‌های ریاست کمپانی در نظر داشته! احتمالا دلیل این کار، قدرت بسیار زیاد الن ویک است. او می‌تواند با نوشتن، واقعیت را تغییر دهد و مثل یک خدا به شخصی‌سازی وقایع اطرافش مشغول باشد؛ چه بسا که خود الن کسی بود که دنیای کنترل و مکس پین را نوشت و به آنها جان بخشید، و احتمال داده می‌شود که حتی خالق Hiss هم نویسنده محبوب خودمان باشد.

Thomas Zane


در یکی از فایل‌های صوتی داخل بازی که نسبتا در اوایل تجربه‌تان از کنترل قابل کشف است، می‌توانید بشنوید که جسی در حال صحبت با روانشناسی است و در جریان حرف‌هایش، به شاعری با اسم توماس زین اشاره می‌کند. جسی مدعی می‌شود که کارهای زین را بسیار دوست دارد و همیشه به کتاب‌های وی علاقه‌مند بوده؛ روانشناس اما در جواب می‌گوید چنین شخصی اصلا وجود ندارد و خیالی است. به احتمال بسیار بالا این توماس زین، همان توماس زینی است که در الن ویک نامش را شنیدیم و با او در تعامل بودیم. آشنایی جسی با شاعری که در آن زمان اصلا وجود هم نداشته، می‌تواند بازگوی این نکته باشد که جسی قادر به سفر در زمان بوده و حتی این کار را بدون Objects of Power انجام می‌داده.


خرید ست گیمینگ باندا

متل Oceanview


یکی از قابل توجه‌ترین تئورای‌هایی که در خصوص ارتباط دنیای الن ویک و کنترل وجود دارد، به متل Oceanview بر می‌گردد. این تئوری مدعی است که درهای موجود در متل که قابل باز شدن نیستند و جسی نمی‌تواند وارد آنها شود، هر یک واقعیتی دیگر و دنیایی دیگر از بازی‌های رمدی هستند! این تئوری زمانی قوی‌تر می‌شود که می‌بینیم صفحه پر شده با ماشین تایپ الن ویک داخل متل پیدا شده. گرچه خود بازی به این موضوع اشاره نمی‌کند، اما هر یک از این درها دارای نماد و لوگویی هستند که اگر زوم کنید یا با فوتو مود به آنها دقت کنید، متوجه ارتباطات عجیبی خواهید شد. برای مثال دری که با نماد مارپیچ در متل است، در کدهای بازی با اسم الن ویک تشریح شده و حتی یکی از درها با کد کنترل 2 مزین گردیده! این می‌تواند بدان معنا باشد که نه فقط کنترل، بلکه الن ویک نیز دنباله‌ای خواهد داشت و دوباره به برایت فالز باز خواهیم گشت.

10 موردی که خواندید، از جمله مواردی بودند که ارتباط آشکار دنیای کنترل و الن ویک را به ما نشان داده و نوید ساخت دنباله برای هر 2 بازی را به مشتاقان این مجموعه‌ها می‌دهند. با توجه به اینکه ریمستر الن ویک چند هفته دیگر منتشر خواهد شد، می‌توان امیدوار بود که دنباله این بازی جذاب و کمتر قدر دیده، به‌زودیِ زود معرفی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − یک =

دکمه بازگشت به بالا