عمومی

چرا لازم است The Batman اولین فیلم ترسناک شوالیه تاریکی باشد

بعد از انتشار تریلر The Batman، گمانه‌زنی‌ها در مورد این که این فیلم قرار است به چه شکل عرضه شود بالا گرفته است. از تصاویر منتشر شده تا به حال، مشخص است که The Batman نسبت به تمام آثار پیشین، مسیری تیره‌تر را پیش گرفته. با این حال، علاوه بر نورپردازی تاریک و شخصیت‌های شرور، این فیلم یک فرصت عالی برای خلق یک فیلم ترسناک از بتمن مهیا می‌کند. با وجود ریسک‌های استفاده از ژانر وحشت، پاداش انجام درست آن می‌تواند فوق العاده باشد؛ هم برای خود فیلم و هم برای کل آثار ابرقهرمانی.

از همان اطلاعات مختصر مشخص شده، می‌توان حدس زد The Batman قرار است به سراغ زوایای تاریک شهر گاتهام برود. مثلاً در تریلر منتشر شده می‌توان ریدلر (Riddler) را دید که در حال چسب زدن به احتمالاً یک جنازه است؛ چیزی شبیه به فیلم‌های جنایی هیجان انگیز ترسناک گذشته مثل Se7en. در تریلر همچنین شاهد قتل، خشونت بصری و چندین نمای مضطرب کننده از آنتاگونیست‌های احتمالی فیلم، کتوومن، پنگوئن و ریلدر، هستیم.

تمام این المان‌ها نشان می‌دهند که The Batman از آثار گذشته مربوط به بتمن مثل بتمن آدام وست، فرسنگ‌ها فاصله دارد. در هر حال، همچنین اشاره به فرصتی می‌کنند که هم این شخصیت و هم تمام آثار مربوط به دی‌سی می‌توانند روی مسیر ترسناک‌تری حرکت کنند. در ادامه به سراف دلایلی می‌رویم که نشان می‌دهد چرا لازم است The Batman یک فیلم ترسناک از بتمن باشد.


چرا فیلم‌های قبلی بتمن را می‌توان به عنوان فیلم ترسناک در نظر گرفت؟

در طول سال‌های گذشته، نسخه‌های مختلفی از شوالیه تاریکی روی پرده‌های سینما رفته‌اند و برخی از این نسخه، نسبت به دیگران تأثیرگذارتر بوده‌اند. با این حال، موفق‌ترین نسخه‌ها آن‌هایی بوده‌اند که توانسته‌اند واقعیت ترسناک مبارزه با خطرناک‌ترین مجرمان شهر گاتهام را به خوبی در خود جای دهند.

یکی از بهترین نمونه‌ها برای این ادعا، فیلم Batman Begins سال 2005 است. یکی از نقاط کلیدی داستان فیلم مربوط به استفاده از یک سم ترس‌زا به عنوان سلاح است که از یک گیاه نادر به دست می‌آید که در نزدیک مرکز فرماندهی لیگ آو شدوز (League of Shadows) رشد می‌کند. در طول فیلم، این سم باعث بروز توهمات وحشتناکی می‌شود و به طور موثر توسط جاناتان کرین (Jonathan Crane)، روان‌شناسی دیوانه که با نام اسکرکرو (Scarecrow) نیز شناخته می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این که نمی‌توان Batman Begins را یک اثر کاملاً ترسناک تلقی کرد اما حضور المان‌های ترسناک در آن غیرقابل کتمان است؛ المان‌هایی که باعث یک تجربه تماشای موثر می‌شوند.

نمونه‌های زیاد دیگر از به کار گیری المان‌های فیلم‌های ترسناک در آثار ساخته شده از بتمن وجود دارند. مثلاً، نقشه بحث برانگیز و کثیف پنگوئن در به قتل رساندن تمام پسران ارشد در شهر گاتهام در فیلم Batman Returns در صورت استفاده در فیلم ترسناکی مثل It خیلی عجیب و غریب به نظر نمی‌رسد. خشونت بی‌انتهای شخصیت‌هایی مثل جوکر و تو فیس (Two-Face) در The Dark Knight نیز شبیه به برخی از مشهورترین قاتلان فیلم‌های اسلشر دهه 80 است. تا به این جا، هیچ کدام از این آثار به عنوان فیلم‌های ترسناک در نظر گرفته نمی‌شوند. با تمام این اوصاف، از روی الگوی این فیلم‌ها مشخص است که بهترین آثار اقتباس شده از شوالیه تاریکی به طور موثر المان‌های ترسناک را به نوعی در خود جای داده‌اند. پس کاملاً منطقی به نظر می‌رسد اگر The Batman یک قدم رو به جلو بردارد و به طور کامل این تاریکی را از خود بروز دهد.


خرید کفش راحتی طرح بتمن

فیلم ترسناک The Batman می‌تواند مشکل تن فیلم‌های دی‌سی را حل کند

یکی از مهم‌ترین انتقاداتی که به فیلم‌های دی‌سی می‌شود تُن جدی آن‌هاست. چنین چیزی نه تنها باعث بازخورد منفی Batman v Superman: Dawn Of Justice سال 2016 شد، بلکه عامل انگیزه دهنده به مدیران برای بازنویسی فیلم Justice League برای اکران در سال 2017 بود. تا به امروز، دی‌سی نتوانسته به خوبی در بسیاری از فیلم‌های خود این تن سنگین را مورد استفاده قرار دهد. با این حال، با وجود سبک وحشت، این یونیورس این فرصت را دارد تا واضح‌ترین مشکلش را حل کند.

فیلم‌های ترسناک اقلب ذاتاً جدی هستند تا بتوانند وحشت را به صورت ماکسیمم القا کنند. با این که خط بین ترس و کمدی گاهی از بین می‌رود ولی نیاز به تلاش زیاد وجود دارد تا مخاطبان یک فیلم واقعاً دچار ترس شوند. چنین چیزی باعث می‌شود تا این ژانر یک انتخاب منطقی برای فیلم‌های دی‌سی باشند که از قبل با تن سنگینی ساخته شده‌اند. با پا پس نکشیدن و عوض نکردن محوریت دیگر فیلم‌های دی‌سی در کل فرانچایزهای مربوطه، یک فیلم ترسناک از بتمن می‌تواند جدیت خودش را توجیه کند. در نهایت، چنین چیزی می‌تواند کمک کند که این فیلم از انتقادهای مربوط به نداشتن طنز که نسبت به دیگر فیلم‌های اخیر دی‌سی می‌شد، محافظت شود.

متقابلاً، خط باریک بین وحشت و کمدی هم می‌تواند حال و هوای کل فیلم را بدون این که تأثیر کلی آن را از بین ببرد، روشن کند. اضافه کردن طنز در آثار اکشن‌تر مثل Batman V Superman: Dawn Of Justice و Justice League خیلی سخت‌تر است؛ آن هم بدون این که حال و هوای شومی که تا به امروز تن اصلی آثار برخی از فیلم‌های دی‌سی بوده حذف شود. چنین چیزی توضیح خوبی است که چرا Batman V Superman: Dawn Of Justic به طرز غیرقابل انکاری تیره است و Justice League شبیه به فیلمی که نمی‌داند چه هدفی را باید دنبال کند. با تبدیل The Batman به یک فیلم ترسناک، فیلم‌سازان می‌توانند به طور همزمان یکی از نقدهای مکرر به فیلم‌های دی‌سی را نفی کنند و در عین حال نیز ظاهر، احساس و تن کلی این فرانچایز که خیلی وقت است در دست یابی به آن تلاش می‌کند را حفظ کند. در هر صورت، ژانر وحشت یک فرصت عالی برای جبران اشتباهات گذشته را فراهم می‌کند.


خرید دسته بازی پلی استیشن 5 مدل بتمن به همراه استند نگهدارنده

منبع اقتباس طلب یک فیلم ترسناک از بتمن می‌کند

با این که فیلم‌های گذشته بتمن از المان‌های ژانر وحشت استفاده کرده‌اند اما مخاطبان هنوز هم باید منتظر یک داستان ترسناک بدون محدودیت از شوالیه تاریکی بنشینند. با توجه به اوریجین این شخصیت، وفور منابع اقتباس ترسناک و حتی دیگر الهامات سمعی و بصری از شوالیه تاریکی، واضحاً بتمن در انتظار محقق شدن یک نمایش سینمایی ترسناک است.

یکی از متقاعد کننده‌ترین بحث‌ها در جهت یک فیلم ترسناک از بتمن، نقشی است که عامل ترس برای این شخصیت ایفا می‌کند. هم بتمن و هم بروس وین با تسلط به ترسشان انگیزه گرفته‌اند و از ترس به عنوان یک ابزار کاربردی استفاده می‌کنند. در فیلم Batman Begins، بروس وین به آلفرد توضیح می‌دهد که انگیزه‌اش در استفاده از خفاش این است که: «خفاش‌ها من رو می‌ترسونن… حالا نوبت اینه که دشمنام هم در وحشتم سهیم باشن». این استفاده از ترس نشان می‌دهد که این احساس چقدر در تمام داستان‌های بتمن مهم است و نشان می‌دهد که چرا این شخصیت می‌تواند به خوبی در یک فیلم ترسناک مورد استفاده قرار بگیرد.

مثال‌های زیاد دیگری در نقش کلیدی وحشت در آثار گذشته بتمن وجود دارد. برای مثال، بازی Batman: Arkham Asylum یکی از به ترسناک‌ترین سکانس‌های مربوط به بازی‌های ویدیویی بتمن را در خود جای داده است؛ پلیرها در یک سرخانه ترسناک در حال تحقیق هستند و در عین حال توسط جوکر مورد سرزنش قرار می‌گیرند. در کمیک‌ها نیز فراوان از المان‌های ترسناک استفاده شده است. به طور مثال در خط داستانی Death of the Family سال 2012 یک نسخه از جوکر وجود دارد که صورتش را کنده است و نشانه‌هایی از رفتار یکی از شخصیت‌های نمادین ژانر وحشت، هانیبال لکتر (Hannibal Lecter) را از خود بروز می‌دهد. با چنین میراث غنی‌ای از المان‌های وحشت برای اتکا، تقریباً عجیب و غریب به نظر می‌رسد که هنوز پایه یک فیلم ترسناک از بتمن ریخته نشده است. اگر قرار باشد فیلم‌های دی‌سی ریسک استفاده از این ژانر را کنند، فیلم The Batman می‌تواند اثر تأثیرگذاری در این مسیر باشد.


به مطالعه ادامه دهید:

  • طرفداران دی‌سی خواهان ساخت فیلم بتمن بن افلک هستند
  • دنیای فیلم The Batman چگونه می‌تواند گسترش پیدا کند؟
  • آیا دنیای سینمایی دی‌سی واقعا دنیایی تاریک و سیاه است؟
  • رابرت پتینسون چه داستانی را مناسب فیلم Batman 2 می‌داند؟
  • شخصیت پنگوئن تنها در پنج یا شش صحنه از فیلم بتمن حضور دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا