سبک زندگیعمومیویژه

10 اشتباهی که بیشترین مسافران و گردشگران در سفر مرتکب می شوند

اگه شما یه معلم مذهبی دوره گرد نیستین که به خاطر حرفه تون مجبور باشین مسافرت می کنین، اغلب ممکنه مرتکب اشتباهاتی بشین که در طول سفرتون اجتناب ناپذیره.

در این جا، ما این شانس رو به شما می دیم که از اشتباه دیگران درس بگیرین، پس سعی کنین خودتون دیگه مرتکب این اشتباهات نشین.

اشتباهات گردشگران در مسافرتاشتباهات گردشگران در مسافرت

1. اقامت در حومه شهر برای صرفه جویی در هزینه

قبول داریم که اقامت تو حاشیه شهر هم می تونه راحت باشه، البته اگه یه ماشین هم واسه رفت و آمد به مرکز شهر کرایه کنین. هتل های بیرون از شهر معمولا ارزون تر هستن، اما تفاوت شون خیلی چشم گیر نیست و تمام پولی که کنار می زارین رو باید هر روز صرف رفت و آمد به شهر کنین.

و وقتایی که مرخصی می گیرین تا برین سفر، بهتره جایی اقامت داشته باشین که خیابونای اطرافش آسفالت باشه تا یه جایی در حومه شهر تو یه هتل خسته کننده خشک و خالی.

اگه مرکز شهر اقامت داشته باشین، می تونین از اول صبح تا آخر شب تو تایم هایی که شهر خیلی شلوغ نیست، جاهای خوب و جالب توجه شهر رو بگردین. اگه بتونین یه جای معتبر قدیمی رو واسه اقامت با صبحانه تو شهر پیدا کنین، این طوری دیگه هیچ چیز جالبی رو هم از دست نمی دین.

از دیگر مزایای قطعا مطلوب اقامت تو شهر اینه که می تونین تو طول روز به هتل برگردین، استراحت کنین یا یه چرت بزنین.

2. پول دادن بابت چیزایی که می شه اونا رو به رایگان هم صاحب شد

به جای انتخاب یه تور (که ممکنه برنامه هاش هم در نهایت خسته کننده باشه) و پول دادن بابتش، از این وب سایت freetour.com برای تورهای گردش گری رایگان بازدید کنین. این وب سایت شما رو با بومی هایی که شهر شون رو دوست دارن و می تونن اطراف اون رو به رایگان به شما نشون بدن آشنا می کنه.

البته در انتخاب فردی که می خواهید با وی به گردش بروید نیز دقت کنید.

پاداش بزرگی که با استفاده از این سایت نصیب تون می شه اینه که اونا می تونن شما رو به جاهایی ببرن که فقط بومیای منطقه اون جاها رو می شناسن. از طریق این وب سایت می تونین به بومیان بسیاری از شهرهای بزرگ دسترسی داشته باشین.

Сouchsurfing : سرویسی هست که مردم رو با مکان های رایگان برای اقامت آشنا می کنه. در این جا می تونین مردمی رو پیدا کنین که می تونن حوالی شهر مقصد تون رو هم به شما نشون بدن.

Workaway.info : می خواین در طول سفر یه پولی هم در بیارین؟ چرا که نه. در این سایت می تونین هزاران گزینه رو برای کسب درآمد پیدا کنین.

Campinmygarden : در این سایت می تونین میزبانانی رو پیدا کنین که به مردم اجازه می دن از حیاط شون برای اقامت استفاده کنن. تمام چیزی که نیاز دارین یه چادره. این جور جاها همیشه رایگان نیست، اما قیمت شون هم معمولا خیلی پایینه، چیزی دور و بر شبی 6 دلار.

بسیاری از موزه ها یه روزایی رو واسه بازدید رایگان اعلام می کنن. برای مثال، در اولین یکشنبه هر ماه می تونین از موزه لوور پاریس به رایگان دیدن کنین.

برخی سوپر مارکت ها مواد غذایی رو که تاریخ مصرف شون نزدیکه تموم بشه، با تخفیف می فروشن. و گاهی وقتا، حتی یه سری شون رو به رایگان می بخشن. این کار مخصوصا در ایالات متحده و برخی کشورهای آسیایی متداوله.

3. لازم نیست خیلی هم به نظر کاربرا اهمیت بدین

هر توریستی حداقل نظر یکی دو تا کاربر رو مرور می کنه. اغلب مردم تبلیغات هتل ها رو می خونن، اما فراموش می کنن که بیشتر باید به اون چیزی اهمیت بدن که مد نظر خودشون هست، و فراموش می کنن باید تبلیغات و دیدگاه های کاربران رو فقط به این منظور مورد بررسی قرار بدن که شاید یه سری روزنه های شگفت انگیز رو واسه داشتن یه مسیر ارزون تر یا متفاوت تر آشکار کنه.

به مدد مرورگر هایی که غذا و مکان های دیدنی رو به همراه عکس به شما معرفی می کنن، می تونین اونارو همون طوری که هستن ببینین. این وب سایت ها و اپلیکیشن ها می تونن به شما کمک کنن:

Tripadvisor : شاید این مشهور ترین وب سایتی باشه که شما به کمک اون می تونین از کوچکترین مغازه ها گرفته تا مشهور ترین اون ها رو تو دنیا پیدا کنین.

Foursquare : یه وب سایت بسیار مفیده که می تونه تو پیدا کردن بهترین مکان ها برای تفریح، غذا و نوشیدنی به شما کمک کنه. نو پرستان عاشق این سایت هستن.

Yelp : این سایت تقریبا مثل Foursquare هست، اما مخصوص رستوران ها و کافه هاست.

4. بار کشی و بردن وسایل زیاد همراه خودتون

وقتی شروع به بستن بار سفر می کنین، به نظر خودتون خیلی وسیله با خودتون نمی برین اما یه دفه با یه چمدون بزرگ و سنگین مواجه می شین. و بعدش (معمولا وقتی سفرتون تموم می شه) می ببینین یه سری از چیزایی که با خودتون بردین اصلا و ابدا نیاز نبودن و به کارتون نیومدن. تو چنین موقعیتی چه می شه کرد؟

تو کل دوران زندگی تون، کم پیش میاد هر روز یه دست لباس ست بپوشین، چه برسه به وقتایی که می رین سفر. لباس هایی رو که فکر می کنین به هم میان جمع کنین، این جوری می تونین اونا رو چند جور با هم ترکیب کنین.

این قسمت از پیشنهادمون ممکنه عجیب به نظر برسه، اما توصیه می کنیم به جای یه سویشرت بیشتر، یه پتو با خودتون ببرین. پتو چند تا کاربرد داره: از اون می شه به جای شال، پتو و یه روکش واسه پیک نیک استفاده کرد.

5. اینکه فقط پول نقد یا فقط کارت اعتباری همراه تون باشه

هیچ وقت رو یکی از این دو تا حساب نکنین. اگه کارت تون رو گم کنین (پول یا کارت اعتباری تون رو) بانک شما می تونه کارت تون رو در هر زمان بلوکه کنه.

برای پرهیز از بروز چنین اتفاقی، قبل از راه افتادن به بانک تون زنگ بزنین و به اونا بگین که دارین سفر خارج از کشور می رین. به شما توصیه می کنیم دست کم دو تا کارت اعتباری همراه خودتون داشته باشین.

اصل قضیه اینه که همیشه، پول و کارت اعتباری تون، هر دو رو با هم همراه خودتون داشته باشین. همچنین چک کنین ببینین بهترین جا واسه چنج کردن پول تون کجاست.

توضیح :

در ایران معمولا کارت اعتباری مانند کشورهای دیگر مرسوم نیست و شما می توانید کارت های عضو شتاب بانک های ایران را با خود ببرید تا در کشورهای همسایه مانند ارمنستان، گرجستان، عراق و ترکیه بتوانید از آنها استفاده کنید.

جالب است بدانید بانک ملت در تمامی کشورهای بالا دارای شعبی در شهرهای مهم شان می باشد که می توانید در صورت نیاز از خدمات مالی بانک ملت استفاده کنید.

6. ترس از صحبت کردن با غریبه ها

معمولا، وقتی با آدمای دیگه سفر می کنیم، از دوست شدن با بومیان محلی یا دیگر توریست ها پرهیز می کنیم. با خودمون فکر می کنیم، “بی خیال، ما که دیگه اونا رو نمی بینیم”.

شما دیگه کی شانس اینو خواهید داشت که با یه نفر از یه کشور دیگه دوست بشین؟ بومیان یه منطقه معمولا نسبت به مردم دیگه زیاد علاقه نشون می دن، پس از آشنا شدن با اونا خجالت نکشین. و فراموش نکنین که یه هتل جای شگفت انگیزی برای ملاقات با مردمی از سراسر دنیاست.

7. هول زدن واسه دیدن همه جا و همه چی

ما فکر می کنیم، “از لحظه ای که به مقصد می رسیم، حتما باید تا جایی که امکان داره از همه چی و همه جا دیدن کنیم”. و این تفکر سبب می شه از لحظه ای که به جا می رسین، مدام از یه محل به محل دیگه بدوین.

بهترین کار اینه که آروم باشین و از قدم زدن و نفس کشیدن تو هوای کشوری که بهش سفر کردین لذت ببرین. بعد از کلی درگیری رفتین یه جا که استراحت کنین و در هر صورت هیچ راهی وجود نداره که بتونین از همه جا و همه چیز دیدن کنین.

این فکر رو هم از سرتون بیرون کنین که بخواین تو یه روز از دوتا شهر بازدید کنین. بهترین کار اینه که یه شهر رو تو دو روز بگردین، به این ترتیب وقت کافی واسه اینکه بتونین اون جایی که درش هستین رو واقعا لمس کنین دارین.

8. مسافرت در فصل شلوغی سفر

حجم بالای توریست ها تو فصل سفر، می تونه فرصت گردش و استراحت رو از شما بگیره. به همین دلیل همیشه یادتون باشه چه تایمی رو واسه مرخصی گرفتن و برنامه ریزی سفرتون انتخاب می کنین.

باید سعی کنین فصلی رو واسه مسافرت انتخاب کنین که کمترین جمعیت توریست رو داره و مردم ترجیح می دن تو اون فصل خونه بمونن.

اگه آخر پاییز به رم سفر کنین، درسته که از لذت خوردن بستنی معروف ایتالیایی تو گرمای تابستون محروم می شین، اما عوضش می تونین تو خیابونای عملا خالی این شهر قدم بزنین و بدون هیچ محدودیتی از تمام مکان های دیدنی اون بازدید کنین.

9. نخریدن بلیط به صورت آنلاین

خطوط ترانسفر به مکان های معروف گاهی وقتا واقعا شلوغه، اما تو این مکان ها، عموما یه ورودی و در مجزا به افرادی اختصاص داره که بلیط شون رو از قبل خریداری کردن. سعی کنین بلیط تون رو آنلاین خریداری کنین (مخصوصا برای بازدید از جاهایی مثل موزه لوور یا مجسمه آزادی). با این کار کلی تو وقت تون صرفه جویی می شه.

10. اشتباهات رایج در رابطه با خرید سوغاتی

در این رابطه معمولا مردم از دو طرفش افتادن: یه سری بد جور سوغاتی می خرن و یه سری دیگه هم پشیمون از اینکه چرا هیچی نخریدن.

به هر دو دسته این افراد توصیه می کنیم از یه فروشگاه دست دوم فروشی دیدن کنن، جایی که می شه چیزای منحصر به فردی رو با قیمت خیلی نا چیز پیدا کرد که اغلب شون هم ساخت چین نیستن، بلکه ساخت همون جایی هستن که بهش سفر کردن.

و یه چیز دیگه اینکه: اگه چیزی رو دیدین که قطعا دوستش دارین، فورا اون رو بخرین. خیلی وقتا این اتفاق می افته که وقتی آدم خرید یه چیزی رو به تعویق می ندازه، دیگه اصلا اونو نمی خره.

و مورد آخر اینکه : انتظار زیادی از سفرتون نداشته باشین

انجامش کار ساده ای نیست، اما سعی کنین درباره سفر تون خیلی خیال پردازی نکنین، مثلا اینکه چی می شد اگه یه گشتی هم تو تپه مون مارتر در پاریس می زدیم یا عطر اسطوخودوس رو هم یه جایی تو ایتالیا استشمام می کردیم.

و آخر اینکه، هر چیزی رو که تو خیال تون می بینین، قرار نیست تو واقعیت هم ببینین. انتظارات زیادی اغلب موجب یاس و نا امیدی شما می شه. سعی کنین آروم باشین و از هر روز سفر تون کاملا لذت ببرین. امیدواریم با توجه به نکاتی که گفته شد، سفرهای آتی بهتر و بهتری رو تجربه کنین.

منبع : brightside


(1) 10 اشتباهی که بیشترین مسافران و گردشگران در سفر مرتکب می شوند
10 اشتباهی که بیشترین مسافران و گردشگران در سفر مرتکب می شوند


(2) یازده اشتباهی که مردم در اولین سفرشان به پوکت مرتکب می شوند - توریستگاه
یازده اشتباهی که مردم در اولین سفرشان به پوکت مرتکب می شوند - توریستگاه


(3) 20 اشتباه متداول گردشگران لست سکند
20 اشتباه متداول گردشگران لست سکند


(4) 9 اشتباهی که گردشگران موقع بازدید از ماچو پیچو مرتکب میشوند - کجارو
9 اشتباهی که گردشگران موقع بازدید از ماچو پیچو مرتکب میشوند - کجارو


(5) نکات سفر به دبی برای گردشگران تورهای دبی و ورود به فرودگاه دبی
نکات سفر به دبی برای گردشگران تورهای دبی و ورود به فرودگاه دبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − چهارده =

دکمه بازگشت به بالا