عمومی

1 و 5 رزیدنت اویل که بعد از نسخه چهارم باید ریمیک شوند

رزیدنت اویل از محبوب‌ترین فرنچایزهای حال حاضر در صنعت گیم به حساب می‌آید و علاوه بر نسخه‌های مدرن و امروزی که کلی سر و صدا به پا کرده‌اند، نسخه‌های بسیاری در صف انتظار برای ریمیک و ریمستر از سوی کپکام هستند تا بار دیگر به آغوش مخاطبین باز گردند. به احتمال خیلی زیاد پروژه بعدی کپکام برای ریمیک رزیدنت اویل‌ها، نسخه چهارم آن است. در این مقاله به عناوینی از این مجموعه که لایق دریافت ریمیک، بعد از نسخه چهارم هستند پرداختیم. همراه باشید.

Resident Evil 3 Extended/Director’s Cut


چه با ریمیک این مورد موافق باشید یا نه، حتما قبول دارید که مدت زمانی که برای تکمیل Resident Evil 3 Remake لازم داشتیم واقعا کم بود و دلیلش هم حذف شدن بسیاری از محتوای بازی اصلی در این ریمیک بود؛ به همین خاطر نتوانستیم نسخه بازسازی شده را در موفقیتی که فکرش را می‌کردیم، ببینیم. اگر ریمیک رزیدنت اویل 3 را با ریمیک رزیدنت اویل 2 مقایسه کنید متوجه خواهید شد که نسخه سوم بیشتر شبیه یک بسته الحاقی است که باید با قیمتی بسیار پایین‌تر فروخته می‌شد.

هدف از ایراد چنین سخنانی اصلا این نیست که بگوییم رزیدنت اویل 3 ریمیک بازی بدی بود، اتفاقا این نسخه بسیاری از اشتباهات موجود در نسخه اصلی را اصلاح کرد و تغییرات مثبتی در بازی ایجاد کرد، اما حذف محتوا و بسیاری از مراحل باعث شد هواداران مجموعه در حسرت و آرزو به دل بمانند.

انتشار یک بسته الحاقی برای رزیدنت اویل 3 ریمیک می‌تواند ایده خوبی باشد، ولی اگر یک ویرایش مخصوص کارگردان، مثل چیزی که در جاستیس لیگ زک اسنایدر دیدیم برای RE3 Remake هم اتفاق بیفتد، دل بسیاری از هواداران را به دست خواهد آورد و دیگر کسی اعتراضی نخواهد داشت.

Resident Evil 5


رزیدنت اویل 5 بعد از خیانتی که به مجموعه کرد و بازی را از یک وحشت-بقا تبدیل به اکشن ماجراجویی کرد، با بازخوردهای منفی بسیاری مواجه گردید و به‌گونه‌ای دومینوی افت فرنچایز را آغاز نمود. اما تا حالا فکر کرده‌اید که اگر کپکام قادر به بازگشت به گذشته بود و می‌توانست بار دیگر رزیدنت اویل 5 را بسازد، چه چیزهایی را اصلاح می‌کرد؟

یکی از نکات مثبتی که در مورد کپکام وجود دارد این است که می‌توانیم بعد از عرضه یکی از ریمیک‌هایش به راحتی تشخیص بدهیم که نسخه‌های ضعیف‌تر چه ایراداتی داشته‌اند و کجا را لنگیده‌اند. رزیدنت اویل 5 نسبتا تجربه خوبی است و با چشم‌پوشی از برخی ایرادات واضح، می‌توانیم حتی بازی را لذت‌بخش بخوانیم. اگر همین الان از کسانی که رزیدنت اویل 5 را تجربه کردند بپرسید، شاید عده‌ی کمی بازی را فاجعه بخوانند و از تجربه خود ناراضی باشند (البته کسی منکر تغییر 180 درجه‌ای بازی از ترس به اکشن نیست).

ریمیکی که نسخه پنجم نیاز دارد دقیقا همان چیزی است که در ریمیک رزیدنت اویل 2 دیدیم: اصلاح ایرادات و بهتر ساختن نقاط قوت بازی، در کنار تزریق حس ترس و وحشت اصلی مجموعه و متعادل ساختن آن با اکشن. کمتر کردن درگیری‌های فیزیکی‌ِ بی‌شمار بازی، افزایش دُز ترس و وحشت، و پایبند ماندن به اصالت مجموعه، برای مثال تغییر نحوه مقابله با باس اول از مبارزه با وسکر به نوعی فرار و پنهان شدن همانند نمسیس در رزیدنت اویل 3 ریمیک، من جمله کارهایی هستند که ریمیک رزیدنت اویل 5 می‌تواند انجام دهد و تجربه‌ای به غایت بهتر برای مخاطبین رقم بزند.

Resident Evil Zero


رزیدنت اویل زیرو بهتر از هر پیش در آمد دیگری توانست بر اتفاقات حاشیه‌ای مجموعه که نتیجتا منجر به رخ دادن وقایع داستان اصلی شده بودند نور اندازد و آنها را به یکدیگر متصل سازد. بازی از لحاظ گرافیکی هم چندان به اصلاح نیازی ندارد و همین الان هم زیبا و چشم‌نواز به نظر می‌رسد. دلیل اصلی که می‌تواند منجر به ریمیک رزیدنت اویل زیرو شود، ادغام ان چیزی است که رزیدنت اویل در گذشته با آن موفق شد، و در آینده باید در خود داشته باشد و به نوعی تولد دوباره مجموعه را رقم بزند.

برای مثال این نسخه از رزیدنت اویل، 2 کاراکتر ربکا چمبرز و بیلی کوئن در کنار هم به پیشبرد داستان مشغول‌اند و مدت زمان زیادی را با یکدیگر سپری می‌کنند. همین مورد می‌تواند به راحتی عنصر و وجود پتانسیل تجربه کوآپ مولتی‌پلیر را در بازی نشان داده و البته در نسخه ریمیک، اجرا کند. موارد دیگری مثل بهبود دشمن اصلی و نحوه دنبال کردن آنها، در کنار بهبود Inventory و کارکرد آن هم از گزینه‌هایی هستند که اگر ریمیک رزیدنت اویل زیرو اتفاق بیفتد می‌توانیم شاهدشان باشیم.

Resident Evil


اولین شماره رزیدنت اویل همین الان هم یک نسخه بازسازی شده دارد و حتی ریمستر HD نیز به این بازی افزوده شده که در کنسول‌های امروزی بازی را با زیبایی بیشتری به نمایش می‌گذارد.

به هر حال، وقتی ببینید که ریمیک رزیدنت اویل 2 و 3 و احتمالا رزیدنت اویل 4 با RE Engine چقدر متفاوت‌تر شده‌اند، و تغییر زاویه دید از بالا به سوم شخص چه تغییری در بازی‌ها ایجاد کرده، متوجه خواهید شد که چرا اولین نسخه رزیدنت اویل هم به چنین ریمیکی نیاز دارد. بدون شک دیدار دوباره با عمارت اسپنسر اما این بار با موتور بازی‌سازی RE Engine و زاویه دید متفاوت تجربه‌ی بسیار جالب‌تری خواهد بود، مخصوصا برای نسل جدید گیمرها.

وقتی رزیدنت اویل 2 ریمیک را بازی می‌کنید، زبان جز به تحسین کاری که کپکام با ایستگاه پلیس راکون سیتی انجام داده گشوده نمی‌شود، حال فرض کنید چنین اتفاقی با عمارت اسپنسر هم بیفتد و بتوانیم نقطه شروع مجموعه را برای بار دیگر با کیفیت بسیار بالاتر ببینیم. علاوه بر این، با ریمیک رزیدنت اویل 2 و 3 و البته آخرین نسخه، یعنی RE Village متوجه شدیم که کپکام علاقه بسیاری به اضافه کردن یک دنبال کننده مخوف مثل مستر ایکس، نمسیس و لیدی دمیترسک دارد. این مورد به خودی خود برای Resident Evil فعال است و لیزا ترور می‌تواند به خوبی نقش استاکر (دنبال کننده) را ایفا کند.

در حقیقت بیشتر کارهایی که در ریمیک رزیدنت اویل 2 رخ دادند قابل انتقال به ریمیک احتمالی رزیدنت ایول زیرو هم هستند. نقطه آغازین قطار وحشت Resident Evil می‌تواند ریمیک بسیار جذابی داشته باشد و بسیاری از هواداران کنونی فرنچایز را با سرآغاز خود آشنا سازد.

Resident Evil: Outbreak


وقتی به کارنامه کپکام نگاه می‌کنیم شاهد چند تلاش ناموفق از این کمپانی برای ارائه‌ی تجربه‌ای خوب از یک رزیدنت اویل مولتی‌پلیر هستیم: Umbrella Corps, Resistance و RE: Verse که قرار است منتشر شود. اما آیا هیچکدام از این عناوین رضایت‌بخش بوده اند؟ نه.

Resident Evil 3 و Resistance هر 2 در سال 2020 منتشر شدند و خیلی زود شاهد قطع پشتیبانی از سمت تیم سازنده بودند. RE: Verse هم که قرار بود همراه Village منتشر شود اما با تاخیرهای چند باره نشان داد که هنوز اماده ورود به میدان نیست. البته نگاهی به میزان لایک/دیسلایک تیزر بازی در شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های گوناگون هم می‌توانید متوجه شوید که طرفداران فرنچایز در مورد Re: Verse چه فکر می‌کنند. Umbrella Corps هم که… بهتر است حرفش را نزنیم.

اما راه چاره کپکام چیست و چگونه می‌تواند مشکل اساسی مولتی‌پلیرهای رزیدنت اویل را حل کند؟ با بازگشت به دوران PS2 و یکی از بازی های همان دوره.

Resident Evil Outbreak Files 1 & 2 بازیکن را از ایفای نقش به عنوان مامور ویژه S.T.A.R.S. دور می‌کرد و آنان را در قالب شهروندان و ماموران عادی راکون سیتی به هنگام وقوع فاجعه قرار می‌داد. با وجود برخی ایرادات کاملا منطقی که مخصوص دوره PS2 بودند، بازی از هیجان خوبی برخوردار بود و تجربه‌ای سرگرم کننده به حساب می‌آمد که فاز و تم مجموعه را عوض می‌کرد. مهم‌تر از همه این‌ها، Outbreak یک بازی مولتی‌پلیر بود و اگر شاهد ادغام Resistance با این نسخه در یک ریمیک باشیم ترکیب بی نقص به دست خواهد آمد و احتمالا خود کپکام نیز به موفقیت خواهد رسید.

Resident Evil Code Veronica X


در مورد سیاست‌های ریمیک ساختن کپکام برای RE، شاید بتوانیم طرفداران رزیدنت اویل را به 2 دسته تقسیم کنیم: عده‌ای دوست دارند RE4 ریمیک شود و عده‌ی دیگر خواهان ریمیک Code Veronica X هستند. پس از عرضه رزیدنت اویل 3 در سال 2020 بسیاری منتظر بودند که کمپانی از بازسازی Code Veronica X رونمایی کند، چون هم به نوعی دنباله بهتری برای خط داستانی به حساب می‌آمد و هم نسبت به نسخه چهارم کمتر قدر دیده بود.

اگر هر 2 نسخه (یعنی رزیدنت اویل 4 و CVX) را همزمان تجربه کنید متوجه خواهید شد که مکانیزم‌های گیم‌پلی Code Veronica X بسیار بیشترا ز دیگر هم‌قطارش کهنه شده و نیازمند اصلاح و مدرن‌سازی است. در هر حال به نظر می‌رسد که بعد از ریمیک رزیدنت اویل 4 قرار است شاهد بازسازی Resident Evil Code Veronica X باشیم و بالاخره قادر به تجربه یکی از بهترین رزیدنت اویل‌ها با ابزار و البته جلوه‌های مدرن باشیم.

نظر شما در خصوص ریمیک‌های رزیدنت اویل چیست؟ دوست دارید کدام نسخه از این سری بازی زودتر ریمیک شده و برای پلتفرم‌های مدرن عرضه شود؟


(1) عنوان Resident Evil 4 فعلا نیازی به نسخهی Remake ندارد - گیمفا
عنوان Resident Evil 4 فعلا نیازی به نسخهی Remake ندارد - گیمفا


(2) آیا بازی Resident Evil 4 نیز به یک نسخه ریمیک نیاز دارد - پی اس آرنا
آیا بازی Resident Evil 4 نیز به یک نسخه ریمیک نیاز دارد - پی اس آرنا


(3) تاریخچه سری بازی های رزیدنت اویل وحشت در گذر زمان پی اس ارنا
تاریخچه سری بازی های رزیدنت اویل وحشت در گذر زمان پی اس ارنا


(4) دانلود بازی رزیدنت اویل 1 برای pc - دانلود بازی Resident Evil 1 برای کامپیوتر
دانلود بازی رزیدنت اویل 1 برای pc - دانلود بازی Resident Evil 1 برای کامپیوتر


(5) فهرست کامل بازیهای رزیدنت اویل از بدترین تا بهترین دیجیکالا مگ
فهرست کامل بازیهای رزیدنت اویل از بدترین تا بهترین دیجیکالا مگ


(6) نسخه بعدی Resident Evil و انتظاراتی که ما از آن داریم اخبار GamingMaster
نسخه بعدی Resident Evil و انتظاراتی که ما از آن داریم اخبار GamingMaster


(7) هر آنچه که باید در مورد Resident Evil 3 Remake بدانیم - مجله چیاتود مرجع هنر و ایده پردازی
هر آنچه که باید در مورد Resident Evil 3 Remake بدانیم - مجله چیاتود مرجع هنر و ایده پردازی


(8) ترتیب همه بازی های رزیدنت اویل - خط زمانی صحیح Resident Evil کدام است - گیم نیوز
ترتیب همه بازی های رزیدنت اویل - خط زمانی صحیح Resident Evil کدام است - گیم نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + شش =

دکمه بازگشت به بالا