سلامت و پزشکیعمومیویژه

رنگ ادرار سبز و آبی، زرد و نارنجی، سفید، قرمز و قهوه ای تیره نشانه چیست

ممکن است کمی عجیب به نظر برسد اما هر بار که به توالت می روید، فرصتی برای بررسی سلامت خود دارید. شما با بررسی رنگ ادرار می توانید تشخیص دهید که بدن تان سالم است یا نه.

ادرار ممکن است به 7 رنگ مختلف دیده شود که هر کدام علت خاصی دارند؛

انواع رنگ ادرار نشانه چیستند؟

رنگ ادرار نارنجی

رنگ ادرار نارنجیرنگ ادرار نارنجی

برخی از داروهای ضد التهابی مانند سولفاسالازین، داروهای شیمی درمانی و ملین های حاوی سنا می توانند باعث رنگ ادرار نارنجی شوند، علاوه بر این مصرف ویتامین B2 یا بتا کاروتن موجود در هویج هم باعث رنگ اردار نارنجی می شوند.

اما اگر هیچ کدام از این موارد در مورد شما صادق نیست پس؛

آب بیشتری بنوشید، آب ادرار شما را زیاد می کند و در عرض چند ساعت باید به رنگ معمولی زرد درآید.

چشمان تان را چک کنید اگر متوجه شدید لکه های زرد در سفیدی چشم شما دیده می شود، ادرار نارنجی می تواند نشانه ای از این باشد که کبد شما به درستی کار نمی کند، شما باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

رنگ ادرار صورتی کم رنگ و قرمز

رنگ ادرار صورتی کم رنگ و قرمزرنگ ادرار صورتی کم رنگ و قرمز

ادرار قرمز یا صورتی می تواند به علت مصرف برخی غذا ها و دارو ها ایجاد شود؛

غذا ها : ترکیبات قرمز رنگ موجود در ریواس، چغندر یا لبو و بلک بری می تواند از طریق ادرار دفع شوند، اما اگر پس از یک روز رنگ اردار به حالت معمولی برنگشت به پزشک مراجعه کنید.

دارو ها : بعضی از آنتی بیوتیک ها مانند ریفادین و ریمکتان که برای درمان سل استفاده می شوند باعث رنگ قرمز ادرار می شوند. فنازوپیریدین که برای درمان عفونت های دستگاه ادراری استفاده می شود هم باعث رنگ صورتی ادرار می شوند.

خون : خون در ادرار می تواند نشانه ای از عفونت ادراری، بیماری کلیوی، تومورهای سرطانی یا غیر سرطانی یا سنگ های کلیه و مثانه باشد. در صورت مشاهده لخته خون در ادرار بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

رنگ ادرار آبی و سبز نشانه چیست؟

رنگ ادرار آبی و سبز نشانه چیست؟رنگ ادرار آبی و سبز نشانه چیست؟

این رنگ ادرار بسیار نادر است و می تواند به علت مصرف برخی غذا ها و دارو ها ایجاد شود؛

غذا ها : خوردن غذا هایی که دارای رنگ مصنوعی هستند یا مارچوبه باعث رنگ سبز یا آبی ادرار می شوند.

دارو ها : بعضی از داروها مانند آمریتروپتیلین، اندومتاسین و پروپوفول باعث رنگ ادرار آبی و سبز می شوند.

اگر هیچ کدام از مواد فوق را ندارید، رنگ سبز ادرار می تواند نشان دهنده ی عفونت مجاری ادراری ناشی از باکتری سودوموناس و یا سنگ کلیه باشد.

رنگ ادرار بنفش

این رنگ ادرار بسیار نادر است و در اثر فعالیت باکتری های گرم منفی در ادرار ایجاد می شود.

این بیماری به نام سندرم کیسه ادرار بنفش شناخته می شود و بیشتر در افراد دارای کاتتر ادراری و افراد مبتلا به عفونت مجاری ادراری دیده می شود، این بیماری علائم خاصی ندارد و بیشتر در بین خانم ها رایج می باشد.

رنگ ادرار قهوه ای تیره نشانه چیست؟

رنگ ادرار قهوه ای تیرهرنگ ادرار قهوه ای تیره

اگر رنگ ادرار قهوه ای روشن باشد، نشانه ای از کم آبی بدن می باشد، همچنین برخی غذا ها مانند ریواس و باقلا هم می توانند باعث رنگ قهوه ای ادرار شوند.

رنگ ادرار قهوه ای سوخته می تواند مشکلات کبد و کلیه را نشان دهد.

اگر رنگ ادرار قهوه ای همراه با درد شکم، بثورات و تشنج باشد، احتمالا نشان دهنده ی یک مشکل ژنتیکی است، همچنین خون وقتی که تجزیه می شود، قهوه ای رنگ می شود و این می تواند نشانه ای از وضعیت جدی تری مانند تومور باشد.

گاز ادرار و ادرار کف آلود

گاز ادرار و ادرار کف آلودگاز ادرار و ادرار کف آلود

گاز ادرار یا ادرار کف آلود می تواند به به علت سرعت در دفع ادرار ایجاد شود، اما ادرار کف آلود می تواند نشان دهنده ی وجود پروتئین در ادرار باشد که یک مشکل جدی کلیه را نشان می دهد.

رنگ ادرار سفید نشانه چیست؟

ادرار سفید رنگ که به نام آلبینوریا هم شناخته می شود پدیده ای بسیار نادر می باشد.

یکی از شایع ترین علل رنگ ادرار سفید وجود مواد معدنی از جمله کلسیم و فسفات در ادرار می باشد، عفونت های قارچی و ناهنجاری های مادر زادی عروق لنفاوی هم می تواند باعث ادرار سفید رنگ شوند.

ادرار شفاف و بی رنگ

ادرار شفاف و بی رنگادرار شفاف و بی رنگ

اگر ادرار شفاف و بی رنگ باشد، نشانه دهنده ی این است که شما بیش از حد آب مصرف می کنید، این می تواند خطرات خاصی ایجاد کند که مهم ترین آن رقیق شدن نمک در بدن شماست که باعث عدم تعادل شیمیایی در بدن می شود.

رنگ ادرار زرد فسفری، زرد روشن و زرد تیره

رنگ ادرار زرد فسفری، زرد روشن و زرد تیرهرنگ ادرار زرد فسفری، زرد روشن و زرد تیره

این رنگ ها به این معنی است که وضعیت سلامتی شما مناسب است.

رنگ طبیعی ادرار باید طلایی باشد، رنگ زرد روشن ادرار نشان دهنده ی مصرف زیاد آب است، رنگ زرد تیره ادرار نشانه ی این است که شما باید آب بیشتری مصرف کنید و رنگ زرد فسفری یک شما در بهترین وضعیت سلامتی هستید.

منبع : brightside


(1) رنگ ادرار سفید نشانه چیست راهنمای کامل رنگ ادرار طبیعی
در صورتی که رنگ ادرار به زرد تیره تغییر کند، ممکن است مقدار آب آن کمتر و مواد زائد آن بیشتر از حد معمول باشد. این وضعیت می تواند بیانگر کمبود آب بدن در اثر عدم نوشیدن


(2) ادرار نارنجی رنگ ادرار زرد پر رنگ نشانه ی چیست - سپند جام
کلیه ها مواد زائد و مواد اضافی را از خون خارج کرده و به ادرار منتقل می کنند. بنابراین هر گونه مواد زائد و یا مواد اضافی موجود در خون که دارای رنگ طبیعی نارنجی است، می


(3) علت ادرار نارنجی رنگ چیست بررسی انواع رنگ های مختلف
28102018 علت ادرار نارنجی رنگ. کم آبی بدن. مشکل در مجاری صفراوی یا کبد. زردی در بزرگسالان. بررسی دیگر تغییر رنگ های مربوط به ادرار. رنگ بسیار روشن و شفاف.


(4) علت تغییر رنگ ادرار نشانه چیست با علت یابی از روی رنگ
علت تغییر رنگ ادرار نشانه چیست. رنگ طبیعی ادرار از زرد کم رنگ تا زرد طلایی پر رنگ متغیر است اما ادراری غیر طبیعی بوده که دارای رنگ های قرمز ،


(5) تشخیص سلامت از روی رنگ ادرار هر رنگ چه معنایی
رنگ زرد روشن ادرار نشانه ای هشدار دهنده محسوب نمی شود و به این علت است که بدن قادر به ذخیره ویتامین b و ویتامین c بیشتر برای بلند مدت نیست. از این رو، تغییر رنگ هنگام


(6) علت ایجاد ادرار سبز و علائم و درمان های آن
18012017 معمولا رنگ های سبز در غذاهای نوشیدنی ها باعث سبز شدن ادرار می شوند اما گاها رنگ آبی نیز ممکن است ادرار را سبز کند.


(7) هر رنگ ادرار چه معنایی میدهد
27072021 هرچه کمتر از مایعات استفاده کنید، ادرار غلیظتر میشود و رنگ تیرهتری میگیرد به همین دلیل کمآبی شدید باعث میشود رنگ ادرار، تیره میشود. اما گاهی رنگ ادرار از این

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 1 =

دکمه بازگشت به بالا