عمومی

آنچه باید درباره انواع تجهیزات پسیو شبکه بدانید

آنچه باید درباره انواع تجهیزات پسیو شبکه بدانید

سلب مسئولیت: صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

در زیرساخت‌های یک شبکه انواع مختلفی از تجهیزات شبکه دیده می‌شود. تجهیزات شبکه به‌طور کلی به دو دسته‌‌ی تجهیزات شبکه پسیو و اکتیو تقسیم‌ می‌شوند که وجود هر دو دسته برای راه‌اندازی یک شبکه کارآمد ضروری است. انواع مختلفی از تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه وجود دارد اما در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع تجهیزات پسیو شبکه بپردازیم. با ما همراه باشید.

کاربرد انواع تجهیزات پسیو شبکه

به نظر شما تجهیزات پسیو شبکه چیست ؟ تجهیزات پسیو شبکه از مهم‌ترین زیرساخت‌های یک شبکه محسوب می‌شوند چراکه وظیفه‌ی خیلی مهمی را بر عهده دارند. این تجهیزات باید اطلاعات مهم را از سرور یا شبکه به دستگاه‌های مورد نظر مثل کامپیوترهای کاربر یا برعکس منتقل ‌کنند. این انتقال باید با سرعت زیادی انجام شود تا عملکرد شبکه مطلوب باشد. یکی دیگر از کاربردهای تجهیزات پسیو شبکه محافظت و نگهداری از دیگر تجهیزات است. از آنجایی که زیرساخت‌های شبکه ارزش بسیاری دارند، این وظیفه اهمیت ویژه‌ای دارد.

تفاوت تجهیزات پسیو و اکتیو شبکه

اولین قدم در معرفی انواع تجهیزات پسیو شبکه دانستن تفاوت تجهیزات پسیو و اکتیو است. تجهیزات پسیو و اکتیو از چند لحاظ با هم تفاوت دارند. یکی از این تفاوت‌ها این است که تجهیزات اکتیو برای کار کردن به جریان برق نیاز دارند اما در تجهیزات پسیو این چنین نیست و برای شروع کار به نیروی الکتریکی نیازی نیست. تفاوت دیگر در عملکرد آن‌ها است. به‌طور مثال تجهیزات اکتیو مسئولیت تولید و هدف‌گذاری یا تنظیم سیگنال را بر عهده دارند اما تجهیزات پسیو این سیگنال و داده را انتقال می‌دهند و تاثیری بر محتوای پیام نمی‌گذارند.

معرفی و بررسی انواع تجهیزات پسیو

تجهیزات پسیو شبکه گستردگی زیادی دارد. اما مهم‌ترین تجهیزات پسیو چیست ؟ در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

کابل شبکه : ستون فقرات یک شبکه

کابل شبکه یا کابل لن به‌طور اختصاصی مسئول منتقل کردن دیتاها و اطلاعات در شبکه است. خود کابل شبکه به چند دسته‌ی کابل شبکه کواکسیکال، فیبر نوری و کابل شبکه زوج به هم تابیده تقسیم می‌شود. مهم‌ترین آن‌ها کابل شبکه زوج به هم تابیده است که به‌طور عمده در شبکه کاربرد دارد. کابل شبکه TP انواع مختلفی دارد و در CATهای مختلف موجود است. هر چقدر عدد CAT یک کابل شبکه بیشتر باشد، سرعت و فرکانس آن بالاتر است و در نتیجه عملکرد آن بهتر است. کابل‌های شبکه برای مقاومت بیشتر در برابر نویزها در انواع شیلد دار تولید می‌شوند.

تقریبا اکثر این تجهیزات با CATهای مختلف تولید می‌شوند. همخوانی این دسته‌بندی با دیگر اعضای شبکه مهم ‌است زیرا ممکن است عملکرد این تجهیزات پایین بیاید. مثلا استفاده از کابل شبکه Cat6 با پچ کورد Cat5 باعث می‌شود کارایی کابل شبکه کم شود. پس در خرید تجهیزات شبکه دقت کافی داشته باشید.

پچ کورد راه اتصال کوتاه

پچ کورد همان کابل شبکه است با این تفاوت که دو سر آن سوکت دارد و در اندازه‌های کوتاه‌تر متناسب با استانداردهای ممکن تولید می‌شود. پچ کورد شبکه مانند کابل شبکه دسته‌بندی‌های مختلف CAT دارد که در سرعت آن تاثیرگذار است. همچنین اگر یک پچ کوردی شیلد داشته باشد، سوکت آن نیز شیلددار است.

رک شبکه و محافظت از تجهیزات اکتیو و پسیو

رک محفظه‌ی بزرگی است که از متریال محکم ساخته شده و در برابر عوامل مخرب مقاومت خوبی دارد. این محفظه تجهیزات پسیو و اکتیو شبکه را درون خود جای می‌دهد و از آن‌ها در برابر عوامل محیطی مثل آتش‌سوزی و… محافظت کرده و به آن‌ها نظم می‌بخشد. همچنین، دسترسی به سخت‌افزارها را راحت‌تر کرده و در نتیجه تعمیر کردن تجهیزات شبکه و سرور سریع‌تر انجام می‌شود.

سوکت شبکه : ترمینال کابل شبکه

سوکت شبکه همانند پایانه‌ای برای کابل شبکه عمل می‌کند و به آن خاتمه می‌دهد. همچنین اتصالات به کمک سوکت شبکه راحت‌تر برقرار می‌شود. سوکت‌ها برای ارتینگ بهتر در مدل‌های شیلد دار تولید می‌شوند تا تاثیر نویز روی آن‌ها کمتر شود.

کیستون شبکه : محل اتصال کابل شبکه

کیستون شبکه یک پورت مادگی برای اتصال به کابل شبکه ایجاد می‌کند. این پورت پذیرای سوکت شبکه از نوع RJ45 است. کیستون می‌تواند در پریزها، پچ پنل‌ها یا به‎صورت تنها روی کابل شبکه قرار بگیرد. کیستون نیز انواع شیلد دار و بدون شیلد دارد.

ترانکینگ : شاهراه کابل‌ها و سیم‌ها

ترانکینگ، استوانه‌ای از جنس PVC است که مسیر کابل‌های شبکه و سیم‌های مختلف را ایجاد می‌کند. ترانکینگ از چند لحاظ کارایی دارد:

  1. از کابل‌ها و سیم‌ها در برابر عوامل مخرب محیطی محافظت می‌کند.
  2. ماژولار است، یعنی می‌توان روی آن کلید و پریز نصب کرد و شبکه را گسترش داد.
  3. متعلقات مختلفی دارد و می‌توان در نقاط کور اتاق هم از آن استفاده کرد.
  4. یکی از متعلقات ترانکینگ پارتیشن نام دارد. پارتیشن با جدا کردن کابل‌های مختلف، اثر نویز را کاهش می‌دهد.

داکت : برادر کوچک‌تر ترانکینگ

داکت مشابه با ترانکینگ، مسیر کابل‌ها و سیم‌های برق یا شبکه است. این استوانه نیز از جنس PVC است ولی در ابعاد کوچک‌تر تولید می‌شود. از مزایای داکت می‌توان به ارزان‌قیمت بودن، اندازه‌ی کوچک، حفاظت نسبی از کابل‌ها و خارج دید بودن آن اشاره کرد. تفاوت داکت و ترانکینگ در اندازه، قیمت و غیر ماژولار بودن داکت است.

پچ پنل و ارتباط سرور و شبکه

پچ پنل به تعداد زیادی کیستون مجهز شده که هر کیستون یک پورت برای اتصال کاربران دارد. این پورت‌ها در پچ پنل شماره‌گذاری شده‌اند و مدیریت را برای متخصص شبکه آسان‌تر می‌کنند. با استفاده از پچ پنل دیگر نیازی نیست برای هر کلاینت جدید، سیم‌کشی انجام شود و درصد خطا در شبکه تا حد زیادی کاهش می‌یابد. پچ پنل‌ها با کمک پچ کوردها کار شبکه را آسان‌تر می‌کنند.

حرف آخر

تجهیزات پسیو شبکه در راه‌اندزی آن اهمیت زیادی دارد. چراکه این تجهیزات مسئول رساندن اطلاعات به نقطه‌ی مورد نظر در بالاترین سرعت‌ترین ممکن هستند. انواع تجهیزات پسیو شبکه در شبکه ضروری هستند پس در خرید آن‌ها دقت کافی داشته باشید. ممنون که تا اینجا در این مقاله همراه ما بودید. اگر سوالی راجع به تجهیزات پسیو و اکتیو دارید از ما بپرسید.


(1) معرفی تجهیزات اصلی شبکههای پسیو - آرک فاوا
معرفی تجهیزات اصلی شبکههای پسیو - آرک فاوا


(2) اکتیو و پسیو شبکه چیست بررسی هر آنچه که باید درباره این دو بدانید - ماهان
اکتیو و پسیو شبکه چیست بررسی هر آنچه که باید درباره این دو بدانید - ماهان


(3) تجهیزات پسیو شبکه - خدمات پسیو شبکه - خرید و فروش تجهیزات پسیو شبکه
تجهیزات پسیو شبکه - خدمات پسیو شبکه - خرید و فروش تجهیزات پسیو شبکه


(4) آشنایی با تجهیزات پسیو شبکه - فروشگاه ایران رندر
آشنایی با تجهیزات پسیو شبکه - فروشگاه ایران رندر


(5) تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه چیست - مجله برقچی
تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه چیست - مجله برقچی


(6) تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه چیست - کابلینو
تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه چیست - کابلینو


(7) تجهیزات پسیو شبکه و کاربرد آنها تجهیرات پسیوشرکت آسیا ارتباط کام
تجهیزات پسیو شبکه و کاربرد آنها تجهیرات پسیوشرکت آسیا ارتباط کام


(8) پسیو کار شبکه چیست
پسیو کار شبکه چیست


(9) تجهیزات پسیو شبکه چیست لیست دستگاه های پسیو شبکه آوش نت
تجهیزات پسیو شبکه چیست لیست دستگاه های پسیو شبکه آوش نت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − ده =

دکمه بازگشت به بالا