ترین هاعمومیویژه

فهرست ثروتمندترین کارگردانان دنیا

تاریخ سینمای هالیوود و جهان از گذشته تا امروز فیلم های بزرگ و پر فروش زیادی به خود دیده، از آواتار با جلوه های ویژه حیرت انگیزش تا عاشقانه تایتانیک، ماجراجویی های ایندیانا جونز و فیلم های مفهومی همچون تلقین همگی جزو آثاری بوده اند که چه در زمان اکران و سال های پس از آن مخاطبان زیادی را به سمت خود جذب کرده اند.

بی شک پشت هر یک از این فیلم ها نام یک کارگردان صاحب نام و خوش ذوق می درخشد که توانسته با در کنار هم چیدن متناسب عوامل مختلف، اثری ماندگار و پر فروش خلق کند. کارگردان هایی که اگرچه آن ها را بیشتر به خاطر فیلم هایی که ساخته اند می شناسیم اما برخی از آن ها در لیست ثروتمندترین افراد دنیا نیز قرار گرفته اند.

در ادامه قصد داریم به معرفی پولدارترین کارگردانان جهان بپردازیم، با همراه باشید.

ثروتمندترین کارگردانان جهان

1. جرج لوکاس

جرج لوکاسجرج لوکاس

ارزش خالص دارایی: 8 میلیارد دلار

جرج والتون لوکاس جونیور کارگردان، تهیه کننده، فیلمنامه نویس و کارآفرین آمریکایی است که بیشتر به خاطر ساخت مجموعه فیلم های جنگ ستارگان و ایندیانا جونز به شهرت رسیده است.

این کارگردان فعالیتش را در سال 1973 با فیلم دیوار نویسی آمریکایی آغاز کرد. این فیلم که در موسسه تازه تاسیس لوکاس فیلم تولید شده بود علاوه بر موفقیت تجاری، نامزد 5 جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم شد اما لوکاس در واقع با فیلم بعدی خود یعنی جنگ ستارگان در سال 1977 به شهرت جهانی رسید. این فیلم با کسب 6 جایزه اسکار به پر درآمدترین فیلم آن دوران تبدیل شد.

شهرت جرج لوکاس با ساخت سری فیلم های ایندیانا جونز دو چندان شد. این کارگردان صاحب شرکت های لوکاس فیلم، لوکاس آرت و نور و جادوی صنعتی نیز بوده که سال 2012 به کمپانی دیزنی فروخته شدند. او عمده ثروت خود را از فروش فیلم های شرکت لوکاس فیلم به دست آورده است.

لوکاس تاکنون 4 بار نامزد دریافت جایزه اسکار برای بهترین کارگردانی و بهترین نویسندگی دو فیلم دیوارنویسی آمریکایی و جنگ ستارگان شده است.

این کارگردان متولد سال 1944 می باشد، دو بار ازدواج کرده و صاحب 4 فرزند می باشد.

2. استیون اسپیلبرگ

استیون اسپیلبرگاستیون اسپیلبرگ

ارزش خالص دارایی: 7 میلیارد دلار

استیون اسپیلبرگ کارگردان، فیلم نامه نویس و تهیه کننده آمریکایی است که نام او روی تعداد زیادی از پر فروش ترین فیلم های تاریخ سینما می درخشد.

اسپیلبرگ از اوایل دوران نوجوانی شروع به ساخت فیلم با دوربین های 8 میلی متری کرد و زمانی که 16 ساله بود اولین فیلم مستقل خود با نام نور آتش را نویسندگی و کارگردانی کرد، این فیلم ماجراجویی با هزینه 500 دلاری ساخته و برای یک شب در یک سینمای محلی نمایش داده شد که هزینه های ساخت آن را به طور کامل جبران کرد.

این کارگردان در دانشگاه ایالتی لانگ بیچ در کالیفرنیا تحصیل و در دوران دانشگاه در بخش ویرایش فیلم یونیورسال استودیو به صورت رایگان کار کرده است. او در این مدت توانست نظر مسئولان استودیو را به خود جلب کند تا جایی که یک قرارداد هفت ساله بین آن ها منعقد شد.

اولین فیلم بلند اسپیلبرگ با نام شوگرلند اکسپرس در سال 1974 اکران شد که مورد تحسین منتقدان قرار گرفت و فیلم بعدی اش با نام آرواره ها او را در مسیر موفقیت قرار داد. از دیگر فیلم های موفق این کارگردان می توان به پارک ژوراسیک، فهرست شیندلر، ایندیانا جونز، گزارش اقلیت، ای تی و هوش مصنوعی اشاره کرد.

اسپیلبرگ تاکنون موفق به دریافت 3 جایزه اسکار و 7 نامزدی اسکار شده و 11 فیلم او جایزه اسکار بهترین فیلم را دریافت کرده اند.

این کارگردان متولد سال 1946 می باشد، 2 بار ازدواج کرده و صاحب 6 فرزند می باشد.

3. تایلر پری

تایلر پریتایلر پری

ارزش خالص دارایی: 800 میلیون دلار

تایلر پری بازیگر، کارگردان، نمایشنامه نویس و تهیه کننده آمریکایی است که به عنوان کارگردان موفق در صنعت سرگرمی شناخته شده است. او در طول زندگی حرفه ای خود بیش از 30 فیلم سینمایی، 20 تولید صحنه ای و 8 فیلم تلویزیونی را کارگردانی کرده و سالانه بین 200 تا 250 میلیون دلار از این صنعت کسب می کند.

پری دبیرستان را رها کرد و به دلیل نوجوانی سختی که داشت به نوشتن پناه برد. او در اوایل 20 سالگی با دیدن یک قسمت از برنامه اپرا وینفری به کار در صنعت فیلم ترغیب شد.

از فیلم های معروفی که او کارگردانی کرده می توان به سری فیلم های مادا و همچنین دختر کوچولوی بابا، چرا ازدواج کردم و خاطرات یک زن سیاه دیوانه اشاره کرد.

این کارگردان متولد سال 1969 است و صاحب 1 فرزند می باشد.

4. جیمز کامرون

جیمز کامرونجیمز کامرون

ارزش خالص دارایی: 700 میلیون دلار

جیمز فرانسیس کامرون نویسنده، تهیه کننده و کارگردان کانادایی است که نامش با فیلم های علمی تخیلی پر هزینه گره خورده است.

کامرون ابتدا تصمیم داشت در رشته فیزیک ادامه تحصیل دهد اما مدتی بعد به رشته زبان انگلیسی روی آورد و در نهایت بدون فارغ التحصیل شدن دانشگاه را ترک کرد. این کارگردان در حین یادگیری جلوه های ویژه فیلم در مشاغل عجیب و غریب مشغول به کار شد و در نهایت با تماشای فیلم جنگ ستارگان در سال 1977 رانندگی کامیون را رها و وارد صنعت فیلم سازی شد.

کامرون در شروع کار بین سال 1978 تا 1983 در زمینه های مختلف از دستیار تولید گرفته تا کارگردان هنری یک فیلم علمی تخیلی فعالیت کرد. او اولین فیلم خود با نام پیرانا 2: تخم ریزی را سال 1981 ساخت و سال 1984 و با ساخت فیلم نابودگر به شهرت رسید.

عمده شهرت جیمز کامرون برای فیلم تایتانیک و آواتار است که موفقیت های زیادی برای او به همراه داشتند و به عنوان دومین و سومین فیلم های پر فروش تاریخ سینما شناخته شدند. از دیگر فیلم های این کارگردان می توان به بیگانه ها، ورطه و آنیتا: فرشته جنگ اشاره کرد.

ناگفته نماند کامرون علاوه بر شغل کارگردانی به عنوان کاوش گر دریایی نشنال جئوگرافیک نیز فعالیت می کند و مستندهایی در این زمینه تولید کرده است. او در سال 2012 اولین کسی بود که به تنهایی به عمیق ترین بخش اقیانوسی زمین معروف به خندق ماریانا رسید.

این کارگردان متولد سال 1954 است، تاکنون 5 بار ازدواج کرده و صاحب 4 فرزند می باشد.

5. پیتر جکسون

پیتر جکسونپیتر جکسون

ارزش خالص دارایی: 500 میلیون دلار

پیتر جکسون کارگردان، نویسنده و تهیه کننده نیوزیلندی است که بیشتر به دلیل ساخت سه گانه ارباب حلقه ها شناخته شده است. ارباب حلقه ها و هابیت در مجموع بیش از 6 میلیارد دلار در گیشه و فروش دی وی دی درآمد داشته اند.

پیتر جکسون از کودکی به فیلم علاقه داشته و در دوران نوجوانی با دوستانش فیلم کوتاه می ساخته است. او مدرسه را در سن 16 سالگی رها کرد و به صورت تمام وقت در روزنامه ولینگتون مشغول به کار شد. این کارگردان اولین فیلم بلند خود با نام بد مزه را در سال 1987 ساخت، جالب این که اکثر عوامل فیلم را دوستانش تشکیل می دادند که به صورت رایگان برایش کار کردند.

از دیگر فیلم های پیتر جکسون می توان به کینگ کونگ، استخوان های دوست داشتنی و عبور از خط اشاره کرد. این کارگردان تاکنون 9 بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده و 3 جایزه اسکار دریافت کرده است.

پیتر جکسون متولد سال 1961 است، ازدواج کرده و صاحب 2 فرزند می باشد.

6. مایکل بی

مایکل بیمایکل بی

ارزش خالص دارایی: 450 میلیون دلار

مایکل بی کارگردان و تهیه کننده آمریکایی است که بیشتر به خاطر کارگردانی فیلم های بزرگ و پر فروش همچون پسران بد، آرماگدون، پرل هاربر و سری فیلم های تبدیل شوندگان به شهرت رسیده است.

این کارگردان از دوره نوجوانی وارد صنعت سینما شد و سال 1981 در ساخت فیلم مهاجمان صندوق گمشده به عنوان کارآموز با جرج لوکاس همکاری کرد. او بعد از اتمام تحصیلاتش شروع به ساخت موزیک ویدئوها و فیلم های تبلیغاتی نمود و به موفقیت خوبی در این زمینه دست پیدا کرد تا جایی که سال 1995 از او برای کارگردانی فیلم پسران بد دعوت به عمل آمد.

از دیگر فیلم های مایکل بی می توان به صخره و جزیره و همچنین تهیه کنندگی فیلم های ترسناک کلاسیک همچون جمعه سیزدهم، کابوسی در خیابان نارون و قتل عام اره برقی تگزاس اشاره کرد.

بزرگ ترین موفقیت شغلی بی برای کارگردانی سری تبدیل شوندگان به تهیه کنندگی اسپیلبرگ بوده است. او سال 2001 شرکت Platinum Dunes را تاسیس کرد، همچنین سال 2006 شرکت Digital Domain را از جیمز کامرون خریداری کرده و سال 2012 فروخت.

بی متولد سال 1965 است، او تاکنون ازدواج نکرده و فرزندی ندارد.

7. مل گیبسون

مل گیبسونمل گیبسون

ارزش خالص دارایی: 425 میلیون دلار

مل گیبسون بازیگر، فیلمنامه نویس، کارگردان، تهیه کننده و سرمایه گذار استرالیایی – آمریکایی است که در طول زندگی حرفه ای خود به عنوان کارگردان و بازیگر موفق و گاهی جنجالی شناخته شده است.

مل گیبسون ششمین فرزند از یازده فرزند خانواده اش است. اولین نقش اصلی او در فیلم مکس دیوانه بود که بلافاصله بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه در سال 1977 به او پیشنهاد شد. او در فیلم های موفقی همچون ما سرباز بودیم، نشانه ها و شجاع دل نیز حضور داشته است.

گیبسون سال 1993 اولین فیلم خود با نام مرد بدون چهره را کارگردانی کرد. از دیگر فیلم های او می توان به شجاع دل، مصائب مسیح، آپوکالیپتو و ستیغ هک سا اشاره کرد. او برای فیلم شجاع دل برنده جایزه اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی شد و ستیغ هک سا او را نامزد جایزه اسکار بهترین کارگردانی نمود.

گیبسون سال 1956 متولد شده است، از همسرش جدا شده و صاحب 9 فرزند می باشد.

8. فرانسیس فورد کاپولا

فرانسیس فورد کاپولافرانسیس فورد کاپولا

ارزش خالص دارایی: 400 میلیون دلار

فرانسیس فورد کاپولا از کارگردانان مشهور هالیوود است که به دلیل کارگردانی فیلم پدر خوانده در سال 1972 به شهرت رسیده و در حال حاضر به عنوان یکی از بهترین کارگردانان کلاسیک کل تاریخ شناخته شده است.

پدر خوانده 3 جایزه اسکار از جمله جایزه بهترین فیلم را برای این کارگردان به ارمغان آورد و قسمت دوم این فیلم که در سال 1974 اکران شد نیز به عنوان اولین دنباله فیلم برنده جایزه اسکار شناخته شده.

از دیگر فیلم های کاپولا می توان به اینک آخر الزمان، دراکولای برام استوکر، بیگانگان و پدر خوانده 3 اشاره کرد. این کارگردان 5 جایزه اسکار دریافت و از سال 1997 خود را بازنشسته کرده است.

فرانسیس فورد کاپولا متولد سال 1939 است، او ازدواج کرده و صاحب 3 فرزند می باشد.

9. ریدلی اسکات

ریدلی اسکاتریدلی اسکات

ارزش خالص دارایی: 400 میلیون دلار

سر ریدلی اسکات کارگردان و تهیه کننده انگلیسی است که بیشتر به خاطر ساخت فیلم های علمی تخیلی به شهرت رسیده است.

اسکات کار خود را با ساخت آگهی های تبلیغاتی تجاری آغاز کرده و برای شرکت های بزرگ کارهای تبلیغاتی انجام می داده است. او اولین بار در سال 1977 و با ساخت فیلم دوئل بازها به عنوان کارگردان شناخته شد و با ساخت فیلم ترسناک بیگانه به شهرت جهانی دست یافت.

از فیلم های موفق این کارگردان می توان به بلید رانر، پروموتئوس، تلما و لوئیز، فیلم گلادیاتور، هانیبال، گانگستر آمریکایی و مریخی اشاره کرد. او تاکنون 3 بار نامزد جایزه اسکار بهترین کارگردان شده و جایزه اسکار بهترین فیلم را برای گلادیاتور دریافت کرده است اما با وجود فیلم های بسیار موفق هنوز جایزه اسکار بهترین کارگردانی را به خانه نبرده است.

اسکات سال 2003 به دلیل خدمات ارزنده اش به صنعت فیلم بریتانیا به مقام شوالیه دست پیدا کرد.

این کارگردان متولد سال 1937 است، او تاکنون 3 بار ازدواج کرده و صاحب 3 فرزند می باشد.

10. جی جی آبرامز

جی جی آبرامزجی جی آبرامز

ارزش خالص دارایی: 300 میلیون دلار

جفری جیکوب آبرامز تهیه کننده، فیلمنامه نویس، کارگردان، بازیگر و آهنگساز آمریکایی است که بیشتر محبوبیت خود را از ساخت سریال های تلویزیونی به دست آورده است.

اولین کار هنری آبرامز به سن 16 سالگی اش بر می گردد که موسیقی فیلم ترسناک هیولای شب را نوشت و اواخر دوران دانشگاه نیز اولین فیلمنامه اش برای فیلم مراقبت از تجارت را به رشته تحریر درآورد. او فیلمنامه فیلم مشهور آرماگدون به کارگردانی مایکل بی را نیز در کارنامه حرفه ای خود دارد.

از سریال های معروف آبرامز می توان به فلیسیتی، الیاس، لاست و فرینچ اشاره کرد. او کارگردانی فیلم های موفق همچون ماموریت غیر ممکن 3، پیشتازان فضا، جنگ ستارگان: نیرو بر می خیزد و خیزش اسکای واکر را نیز بر عهده داشته است.

این کارگردان سال 2001 یک شرکت با نام بد روبات تاسیس کرد و سپس با ساخت سریال آلیاس و لاست به شهرت رسید.

جی جی آبرامز متولد سال 1966 است، او ازدواج کرده و صاحب 3 فرزند می باشد.

11. کریستوفر نولان

کریستوفر نولانکریستوفر نولان

ارزش خالص دارایی: 250 میلیون دلار

اگرچه این لیست به ده کارگردان ثروتمند دنیا اختصاص دارد اما خالی از لطف نیست نگاهی کوتاه به زندگی حرفه ای یازدهمین کارگردان ثروتمند دنیا یعنی کریستوفر نولان افسانه ای نیز بیندازیم!

کریستوفر نولان از کارگردانان مشهور و فیلم نامه نویس انگلیسی است که تعدادی از بهترین آثار نوآر را در کارنامه حرفه ای خود جای داده است.

نولان در کودکی به گیاه شناسی علاقه داشت اما با پیدا کردن دوربین پدرش مسیر زندگی اش تغییر کرد، او اولین فیلم خود را با دوربین پدرش ساخت.

کریستوفر نولان در هالیوود به عنوان یک کارگردان با سبک متمایز که اکثر فیلم هایش از فروش بسیار بالایی برخوردار هستند شناخته شده است. او با ساخت فیلم یادگاری در سال 2000 مورد توجه قرار گرفت و فیلم بی خوابی او را به شهرت رساند.

از دیگر فیلم های معروف کریستوفر نولان می توان به پرستیژ، بتمن آغاز می کند، شوالیه تاریکی، فیلم تلقین، میان ستاره ای، دانکرک و تنت اشاره کرد. او اگرچه تاکنون جایزه اسکار دریافت نکرده اما در مجموع 34 بار نامزد دریافت جوایز مختلف شده و 10 جایزه از جشنواره های گوناگون دریافت کرده است.

کریستوفر نولان متولد سال 1970 است، او ازدواج کرده و صاحب 4 فرزند می باشد.

منابع: celebritynetworth – wealthygenius


(1) لیست کامل ثروتمندترین افراد جهان در سال 2021 [به روز شده]
لیست کامل ثروتمندترین افراد جهان در سال 2021 [به روز شده]


(2) ثروتمندترین کارگردانان جهان در سال 2017 چه کسانی هستند
ثروتمندترین کارگردانان جهان در سال 2017 چه کسانی هستند


(3) ثروتمندترین بازیگران جهان در سال 2019 لیست ثروتمندترین بازیگران جهان در سال 2019
ثروتمندترین بازیگران جهان در سال 2019 لیست ثروتمندترین بازیگران جهان در سال 2019


(4) از آمریکا تا آسیا ثروتمندترین بازیگران جهان در سال 2020
از آمریکا تا آسیا ثروتمندترین بازیگران جهان در سال 2020


(5) ثروتمندترین بازیگران جهان 2020 با پولدارترین بازیگران و خودروهایشان آشنا شوید - تکراتو
ثروتمندترین بازیگران جهان 2020 با پولدارترین بازیگران و خودروهایشان آشنا شوید - تکراتو


(6) ثروتمندترین کارگردانان جهان چه کسانی هستند - کلاغه
ثروتمندترین کارگردانان جهان چه کسانی هستند - کلاغه


(7) ثروتمندترین بازیگران دنیا در سال 2019 تصاویر
ثروتمندترین بازیگران دنیا در سال 2019 تصاویر


(8) ثروتمندترین افراد جهان در سال 2018 مشخص شدندجف بزوس در صدر ایستاد
ثروتمندترین افراد جهان در سال 2018 مشخص شدندجف بزوس در صدر ایستاد


(9) لیست کامل ثروتمندترین بازیگران جهان در سال 2021 [به روز شده]
لیست کامل ثروتمندترین بازیگران جهان در سال 2021 [به روز شده]


(10) بهترین کارگردانان سینما [ بزرگترین کارگردانهای جهان ]
بهترین کارگردانان سینما [ بزرگترین کارگردانهای جهان ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + چهارده =

دکمه بازگشت به بالا