امور تربیتی کودکان و نوجوانانبخش تنظیم خانوادهعمومی

رفتار با کودک لجباز

رفتار با کودک لجباز

رفتار با کودک لجباز

یک روانشناس گفت: کودکان به طور ذاتی در دو سالگی لجباز می‎شوند. میردریکوند در گفت‎وگو با ایسنا درباره علل لجبازی در بین کودکان، اظهار کرد: کودکان سنین بین سه تا چهار سال دچار نوعی لجبازی خود محوری می‎شوند به طوری که همه چیز را برای خود خواسته و به حقوق دیگران اصلاً توجهی ندارند. وی بیان کرد: لجبازی که از نوع خودمحوری است، به طور ذاتی در کودکان به وجود آمده و سبب نادیده گرفتن حقوق دیگران از طرف کودک می‎شود چرا که بچه ‎ها در این سن هیچ درکی از حق اطرافیان ندارند.

میردریکوند ادامه داد: نوع دیگری از لجبازی در دوران نوجوانی به وجود می‎آید و نوجوان با خواسته‎های کودکانه خود، بی‎تفاوت از برابر حقوق دیگران می‎گذرد و نیاز خود را ارجح‎تر از هر چیزی می‎دانند. این مدرس دانشگاه لرستان افزود: احساس تظلمی که از سوی کودکان درک می‎شود سبب لجبازی وی با والدین و اطرافیان خواهد شد به طور مثال تولد نوزاد و ابراز علاقه به او منجر می‎شود که فرزند بزرگتر فکر کند که به او ظلم شده و همین حس خطراتی جدی در پی خواهد داشت. وی با اشاره به نقش عدم رعایت عدالت در ایجاد لجبازی بین کودکان تصریح کرد: گاهی بچه‎ ها آنقدر بر منافع خود با لجبازی پافشاری می‎کنند که در نهایت پدر و مادر در برابر خواسته وی کوتاه آمده و همین دلیلی بر ادامه لجبازی‎ها از طرف کودکان می‎شود چرا که کودک توانسته با این کار خود به اهدافش برسد.

این روانشناس ادامه داد: والدین باید در برابر لجبازی کودکان بی‎توجه باشند و در مقابل به رفتارهای مثبت او بها دهند تا کودک از لجبازی خود دست بردارد. میردریکوند یادآور شد: یک راه حل اساسی در نظریه‎های روانشناسی برای برخورد با لجبازی کودکان “روانشناسی خاموشی” است تا بتوان با بی‎توجهی به رفتار کودک، ناشایست بودن عملش را به او گوشزد کرد.

منبع : ایسنا


(1) 8 راهکار برای لجبازی کودکان - چگونه با بچه لجباز رفتار
گاهی کودک، برای رسیدن به خواستهاش، شروع به گریه کردن یا جیغ کشیدن میکند. در این مواقع، برخی والدین، با دادن رشوه به کودک، سعی در ساکت کردن او دارند. این عمل باعث تقویت لجبازی در او میشود.


(2) علت لجباز شدن بچه و 9 بهترین رفتار والدین در درمان لجبازی
9 نکته حقیقی برای مقابله با کودکان لجباز،برای انجام حتی کوچکترین کارها هر روز باید یک نبرد خسته کننده با فرزند خود داشته باشید، شانس خوبی است که یک کودک لجباز داشته باشید. اما در عین حال ممکن است وسوسه شوید که به طور قاطعانه با کودک خود برخورد کنید ، این به احتمال زیاد باعث


(3) لجبازی در کودکان نحوه برخورد و رفتار با یک کودک لجباز
چگونگی برخورد برخورد با کودکان لجباز گوش کن، با او بحث نکن. Counterwill یعنی ضداراده، اصطلاحی است که این رفتار را به بهترین وجه تعریف می کند که ویژگی مشترک به او حق انتخاب بده. آرام باش. به او اجترام بگذار. همکاری کنید. مذاکره کنید. یک محیط دوستانه در خانه ایجاد کنید. فرزندتان را درک کنید.


(4) با کودک لجباز خود چگونه رفتار کنیم فرانو
03.06.2020 به رفتار کودک لجباز خود با دید مثبت نگاه کنید. سعی کنید یک بازی با فرزند خود شروع کنید که پاسخ آن به بله و خیر ختم شود. پرسشهای خود را بهگونهای تنظیم کنید که پاسخ آنها به بله خیر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 3 =

دکمه بازگشت به بالا