بخش تنظیم خانوادهعمومیمقالات پزشکی و بهداشتی

قاعدگی شدید نشانه چیست

What is severe menstrual symptoms

https://s7.facefun.ir/dl/new/wp-content/uploads/2021/05/19336__2948.jpg

میزان شدید بودن قاعدگی در هر فرد متفاوت است، اما اگر نیاز به تعویض نوار بهداشتی در کمتر از یک ساعت دارید، پزشکان این قاعدگی را شدید می‌‌دانند.

علت قاعدگی شدید

رژیم غذائی خاص و فعالیت‌ جسمانی زیاد می‌تواند علت قاعدگی شدید باشد. همچنین عفونت، اختلال خون‌بندی، و پولیپ یا فیبروئید (تومورهای خوش‌خیم زهدان) هم ممکن است قاعدگی شدید ایجاد کنند.

قاعدگی شدید چگونه درمان می شود؟

اگر قبلاً دچار قاعدگی شدید نشده بودید، برای تشخیص علت و درمان نزد پزشک بروید. در این فاصله، کارهای زیر ممکن است مفید باشد. استراحت کنید. کم‌کردن فعالیت به کم شدن خونریزی کمک می‌کند. برای درمان قاعدگی شدید ویتامین C بخورید. یکی از راه‌های ساده برای کم‌کردن خونریزی خوردن مقادیر زیاد ویتامین C است که باعث محکم شدن دیواره مویرگ‌های خونی رحم شده و جریان خونریزی را کاهش می‌دهد. خوردن روزانه 1000 تا 2000 میلی‌گرم ویتامین C از چند روز پیش از شروع قاعدگی تا پایان آن مفید است (ویتامین C را هم با اجازه پزشک معالج مصرف کنید.)
برای درمان قاعدگی شدید حتما به اندازه کافی غذا بخورید. رژیم غذائی شما باید به اندازه کافی ویتامین‌های B و آهن داشته باشد. ویتامین B12 و اسید فولیک از مواد ضروری برای حفظ ساختار و حجم خون هستند. آهن برای ساختن هموگلوبین (که یکی از اجزای اصلی خون است) لازم است.

درمان‌های داروئی برای قاعدگی شدید

– اگر رشد بافت رحم یا علل نامعلوم باعث قاعدگی شدید شده باشد، پزشک درمان را در تجویز دارو، و در برخی موارد، جراحی می‌داند. – ضد التهاب بخورید. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی اغلب به درمان قاعدگی شدید کمک می‌کنند. پزشک ممکن است برای درمان قاعدگی شدید مفنامیک اسید هم برایتان تجویز کند. ایبوپروفن هم در این موارد داده می‌شود، ولی اثر درمانی آن در قاعدگی شدید ثابت نشده است.
پزشک ممکن است برای درمان قاعدگی شدید مفنامیک اسید هم برایتان تجویز کند
– مانع کم‌خونی شوید. در برخی زنان قاعدگی شدید ممکن است به چند روز کم‌خونی خفیف منجر شود. در این موارد، پزشک ممکن است برای تنظیم و کاهش خونریزی قرص ضدبارداری تجویز کند. در نیمه اول چرخه قاعدگی، تخمدان‌ها فقط استروژن می‌سازند که باعث ضخیم شدن لایه داخلی رحم و خونریزی شدید در موقع ریختن آن می‌شود. خوردن قرص‌های ضدبارداری حاوی استروژن و پروژسترون از رشد زیاد دیواره داخلی زهدان جلوگیری کرده و خونریزی را کاهش می‌دهد و از قاعدگی شدید جلوگیری می کند.
– برای درمان قاعدگی شدید گاهی لازم است جراحی کنید. اگر وجود پولیپ یا فیبروئید تشخیص داده شد، پزشک ممکن است عمل جراحی برای برداشتن آن را لازم بداند. روش جراحی برای درمان قاعدگی شدید بستگی به اندازه و محل پولیپ یا فیبروئید دارد. در روش تر به نام زهدان‌بینی، میله‌ای نوری دارای یک وسیله ظریف جراحی از طریق گردن زهدان (رحم) وارد شده و عمل را انجام می‌دهد. هفتاد و پنج درصد زنان جراحی شده با این روش، کاملاً درمان شده‌اند.
– روش دیگر برای درمان قاعدگی شدید برداشت اندومتر نام دارد که در آن، تمام پوشش داخلی زهدان منعقد می‌شود. 50 تا 80 درصد زنان درمان شده با این روش، دیگر اصلاً خونریزی نداشته‌‌اند. پیش از انجام هر عمل جراحی، پزشک چند ماه داروهائی برای جلوگیری از رشد دیواره زهدان تجویز می‌کند. این کار برای کمک به ساخت گویچه‌های خونی قبل از عمل جراحی است.

در صورت داشتن قاعدگی شدید چه وقت باید به پزشک مراجعه کرد؟

قاعدگی به‌قدری شدید است که مانع کار و فعالیت‌های روزانه می‌شود. – در دوره قاعدگی ضعف یا سرگیجه وجود دارد.
– فاصله دو قاعدگی بیش از 45 تا 50 روز است. – قاعدگی شدید بدون علائم معمول پیش از قاعدگی، مثل حساس شدن پستان، نفخ شکم، یا پراشتهائی شروع شده است.
– بدون سابقه قبلی لخته‌های خون دفع شده‌‌اند. – در فاصله دو قاعدگی خونریزی وجود داشته است.

منبع : pezeshk.us

بازنشر:بیتوته

قاعدگی شدید نشانه چیست
قاعدگی شدید نشانه چیست
قاعدگی شدید نشانه چیست
قاعدگی شدید نشانه چیست
قاعدگی شدید نشانه چیست

(1) پریود شدید و خونریزی غیر طبیعی دلایل و
پریود شدید و خونریزی غیر طبیعی دلایل و درمان پریود شدید مینت، مرجع سلامت بانوان


(2) 11 علت خونریزی بیش از حد قاعدگی
11 علت خونریزی بیش از حد قاعدگی


(3) خونریزی زیاد قاعدگی به چه دلیل است و
خونریزی زیاد قاعدگی به چه دلیل است و نشانه چیست نی نی پلاس


(4) خون ریزی شدید قاعدگی
خون ریزی شدید قاعدگی


(5) قاعدگی شدید نشانه چیست
قاعدگی شدید نشانه چیست


(6) خونریزی شدید در قاعدگی نشانه چیست - دروا
خونریزی شدید در قاعدگی نشانه چیست - دروا


(7) رنگ خون پریود نشانه چیست - ویرگول
رنگ خون پریود نشانه چیست - ویرگول


(8) دروا خونریزی شدید در قاعدگی نشانه چیست
دروا خونریزی شدید در قاعدگی نشانه چیست


(9) علل خونریزی شدید قاعدگی چیست و چه
علل خونریزی شدید قاعدگی چیست و چه درمانی دارد مجله سلامت دکترتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 13 =

دکمه بازگشت به بالا