بخش تنظیم خانوادهعمومیمطالب قبل از ازدواج

تفاوت سنی زیاد را جدی بگیرید

ازدواج یک امر مقدس و گرامی است که نباید با کوتاهی و سبک شمردن آن را به تعویق انداخت یا از حول حلیم افتاد تو دیگ. ازدواج اگر چه مهم بوده و بسیار به آن تاکیده شده است اما مهمتر از آن، حفظ و نگهداری زندگی، توام با آرامش است. اما برای رسیدن به این آرامش نیاز به رعایت یک سری اصول در آغاز راه یعنی قبل از ازدواج است. یکی از این اصول توجه به سن و سال زوجین می باشد، زن و مرد باید از لحاظ سنی فاصله زیادی نداشته باشند در غیر این صورت احتمال بروز بسیاری از مشکلات پیش بینی می شود.

ملازاده روان شناس در گفت و گو با خبرنگار مجله پزشکی مادر معتقد است: غالبا ًسن مردان در جریان ازدواج بیش از زنان است و گاهی زنان سن بیشتری نسبت به مردان دارند. اما باید در نظر داشت فاصله سنی مناسب میان زن و شوهر را می توان 6- 2 سال در نظر گرفت. فاصله زیاد زوجین با 25، 15،20،13 سال و سال­های بین این ارقام توصیه نمی شود. وجود فاصله سنی زیاد موجب بروز مشکلات در زندگی افراد می شود. به طور یقین می توان گفت که پول، تحصیلات و شغل مناسب و… هیچ یک جایگزین مناسبی برای این فاصله سنی نخواهند بود .

وی در ادامه افزود: بنا بر آنچه گزارش شده و مشهود است، زن و مردی که فاصله سنی زیادی با یکدیگر دارند، نمی توانند یکدیگر را به خوبی درک کنند و با هم تفاهم داشته باشند. این افراد توانایی برقراری ارتباط درست و درک شرایط و موقعیت های یکدیگر را نخواهند داشت. با گذشت زمان تناسب زیادی در توانایی های جسمی ندارند، وقتی که فاصله سنی بین زن و شوهر زیاد باشد، هر یک در دوره ای از زندگانی به سر می برند که به لحاظ قوت و توان با همسر خود تفاوت های عمده دارند.

ملازاده خاطر نشان کرد: انسان ها در دوران جوانی قابل تغییر و انعطاف پذیرتر هستند و با حوصله و صبر بیشتری به امور رسیدگی خواهند کرد و داشتن هیجان و تحرک زیاد اقتضای سن آنها است ؛ در صورتی که افراد با پا به سن گذاشتن تمایل بسیاری به آرامش و استراحت دارند. و همین اختلاف نظرهای کوچک مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.

وی در ادامه عنوان داشت: یکی از اهداف ازدواج، ارضای غرایز است و این خود می تواند عامل مؤثری در تداوم زندگی خانوادگی باشد. اما در سنین بالا، به لحاظ طبیعی قوای غریزی افول می نماید، به نحوی که زوجین نمی توانند موجبات رضایت یکدیگر را در روابط زناشویی به نحو مطلوب تأمین کنند و همین امر ممکن است موجبات درگیری را فراهم آورده ، محیط خانواده را متشنج می کند.

این روان شناس همچنین معتقد است: فرد بزرگتر به دلیل داشتن تجربه، خود را ملزم می داند که مدام به همسر خود امر و نهی کند و او را بخاطر کوچک ترین اشتباه سرزنش کند، فرد بزرگتر احساس می کند که باید به فرد کوچکتر آموزش دهد.

وی خاطر نشان کرد: فرد کوچکتر، در برخورد با همسر خود بیشتر دچار تردید و وسواس ، ترس و وحشت و.. می شود. گاهی فرد به دلیل ترس و وحشت احساس واقعی خود را نشان نمی دهد. فرد کوچکتر به دلیل داشتن تجربه کمتر عملکرد متفاوتی در شرایط و موقعیت های مختلف خواهد داشت که از نظر فرد بزرگتر نکوهیده بوده و مورد پسند نیست.

طلاق معضل دیگری است. گاه در خانواده هایی که تفاوت سنی زوجین زیاد است ، مسئله عدم تحمل یکدیگر و وقوع طلاق محتمل است.

کسانی که قصد ازدواج دارند، نباید تحت تاثیر پول، مقام اجتماعی، مقام علمی و سایر امتیازهای ارزشمند، سن همسر آینده خود را نادیده بگیرند.

منبع : گروه خبرنگاران مجله پزشکی مادر، سودابه نصیری

تفاوت سنی زیاد را جدی بگیرید
تفاوت سنی زیاد را جدی بگیرید
تفاوت سنی زیاد را جدی بگیرید
تفاوت سنی زیاد را جدی بگیرید
تفاوت سنی زیاد را جدی بگیرید

(1) تفاوت سنی زیاد در ازدواج چه دردسرهایی دارد
تفاوت سنی زیاد در ازدواج چه دردسرهایی دارد


(2) اختلاف سنی زیاد هنرمندان با همسرشان
اختلاف سنی زیاد هنرمندان با همسرشان تصاویر


(3) اختلاف سنی عجیب بازیگران ایرانی با
اختلاف سنی عجیب بازیگران ایرانی با همسرانشان تصاویر


(4) پیامدهای فاصله سنی زیاد در ازدواج - از
پیامدهای فاصله سنی زیاد در ازدواج - از نظر باربارا دی آنجلیس - بررسی اختلاف سنی در ازدواج


(5) فاصله سنی زیاد خوب نیست
فاصله سنی زیاد خوب نیست


(6) بازیگران مشهور ایرانی و اختلاف سنی عجیب
بازیگران مشهور ایرانی و اختلاف سنی عجیب با همسرانشانتصاویر پایگاه خبری افکارنیوز


(7) مناسب ترین اختلاف سنی برای ازدواج و
مناسب ترین اختلاف سنی برای ازدواج و روابط عاطفی چقدر است تریتا نیوز


(8) اختلاف سنی عجیب بازیگران ایرانی با
اختلاف سنی عجیب بازیگران ایرانی با همسرانشان تصاویر


(9) واکنش مجری به اختلاف سنی 14 ساله با
واکنش مجری به اختلاف سنی 14 ساله با همسرش تصاویر دونفره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + هجده =

دکمه بازگشت به بالا