عمومیهمسرداری و ازدواجویژه

بهترین روش های بحث سالم بین همسران

بهترین روش های بحث سالم بین همسران
بهترین روش های بحث سالم بین همسران
بهترین روش های بحث سالم بین همسران
بهترین روش های بحث سالم بین همسران

بهترین روش های بحث سالم بین همسران

بحث بین همۀ همسران رخ می‌دهد، نکته مهم اینجاست که چگونه این بحث ها را به آخر برسانیم و چگونه از انها درس بگیریم. یک ازدواج پیروز نیازمند کار و تلاش هست و ناچارا جر و بحث‌هایی با همسرتان خواهید داشت. جر و بحث بخشی طبیعی از هر ارتباط‌ای هست، این که چگونه با همسرتان بحث کنید

میتواند تعیین کند ارتباط‌تان دوام خواهد داشت یا در دراز مدت به جدایی خواهد انجامید. درست بحث کردن به شما و همسرتان کمک می کند دشواری های‌تان را آسان‌تر حل کنید و بعنوان یک زوج، رشد کرده و کامل‌تر شوید.

برای گفتگوهای‌تان برنامه ریزی کنید

پزشک بتی فیلیپس، روان‌شناس بالینی و درمانگر در کتابش به اسم «چگونه هم بحث کنیم و هم ارتباط‌مان را حفظ کنیم» می نویسد: شما باید کوشش کنید زمانی را برای بحث و صحبت با همسرتان پیرامون مشکلی که دارید تعیین کنید، زمانی که هر دوی شما وقت داشته باشید تا بنشینید و در خلوت خودتان، در مورد مسائل‌تان حرف بزنید.

با همسرتان چگونه جر و بحث کنید

قبل از این که پای بحث با همسرتان بنشینید، راهکار‌ها را بررسی کنیدبه این فکر کنید که دوست دارید چه اتفاقی بیفتد و تصمیم بگیرید چه نتیجه‌ای دلخواه شماست. به راهکار‌های مختلف فکر کنید، اختراع به هزینه بدهید، جوانب را بررسی کنید و مشخص کنید کدام‌ راهکار، برای‌تان قابل قبول هست.

مفید به حرف‌های همسرتان گوش دهید

وقتی همسرتان نظرش را می گوید، اجازه دهید کاملا حرفش را بزند و کلامش را قطع نکنید. واقعا و با همه دقت به حرف‌هایش گوش بسپارید. خیلی از روانشاسان عقیده دارند، شمار زیادی از افراد واقعا به حرف‌های همسرشان گوش نمیدهند و درک نمیکنند او درمورد‌ی چه چیزی حرف می زند.

بلکه اکثر مشغول تدوین یک واکنش به حرف‌های همسرشان میباشند. بعد از این که همسرتان احساسات و افکارش را کاملا بیان کرد و نگرانی‌ها و دل مشغولی‌هایش را برای‌تان روشن کرد، گفته‌های وی را با کلمات خودتان خلاصه و بازگو کنید تا خودتان هم مطمئن شوید او چه منظوری دارد و چه گفته هست.

افکار، احساسات و نیازهای‌تان را ابراز کنید

وقتی احساسات خود را بیان می کنید به جای این که جملات خود را با «تو» شروع کنید، آنها را با «من» نخست کنید؛ یعنی در مورد احساسات خودتان حرف بزنید. معمولاً جملاتی که با تو شروع می شوند ممکن هست این احساس را به همسرتان بدهند که دارید وی را سرزنش می کنید در حالی که جملاتی که با من شروع میشوند، به همسرتان این امکان را می دهند که بفهمد و درک کند شما در مورد دشوار پیش آمده چه حسی دارید.

مثلاً اگر دلگیر هستید چون احساس میکنید همسرتان به شما دقت ندارد، نگویید: تو هرگز به من دقت نمی کنی؛ این جمله سرزنش‌بار و انگ آمیز هست. در عوض بگویید: تو نسبت به خواسته‌های من واکنشی نشان نمیدهی و برای همین من احساس می کنم نادیده گرفته می شوم. اگر با کلامت به من نشان بدهی حرف‌هایم را شنیده‌ای یا خواسته‌ام را درک کرده‌ای، از تو ممنون خواهم بود.

یادتان نرود که روی موضوع مورد بحث‌تان متمرکز بمانید و از اصل موضوع منحرف نشوید و با به یاد آوردن قبل، بحث اخیر و بی‌ربطی را پیش نکشید.

دشوار را حل کنید

راه‌ حل‌های مختلف را ارائه دهید و فکرهای‌تان را روی هم بریزید. کوشش کنید ذهن‌تان را باز نگه دارید و به طور خودکار نظرات و پیشنهادهای همسرتان را رد نکنید. هر کدام از شما ممکن هست نیاز به مدارا و سازش داشته باشد تا بتوانید به یک راه ‌حل قابل قبول در مورد مسئله‌تان برسید.

راه ‌حل‌تان را ارزیابی کنید

به گزارش با هم قرار دیگری بگذارید تا راهکار بکار گرفته شده را بسنجید و تاثیرات آن را ارزیابی کنید. اگر دیدید راهکار بکار گرفته شده، پاسخ نمی دهد و آنطوری که پیش بینی کرده بودید کارآمد نیست، در همین جلسه‌ی بررسی، راه دیگری پیدا کنید که ایردهای راهکار اول در آن برطرف شده باشد.

نکته

اگر احساسات و هیجانات‌تان حین جر و بحث، شدید شد و احساس کردید بازرسی خوبی ندارید، بحث را متوقف کنید. بهتر هست کم 24 ساعت دیگر، جلسه‌ی دیگری برای ادامه‌ی بحث‌تان در نظر بگیرید. ضمنا زمان بحث را قبل از خواب یا قبل از رفتن به محل کار، نگذارید. این را هم فراموش نکنید که بد خطاب کردن، انگ زدن و یا تهدید کردن باعث میشود فرد مقابل‌تان موضع دفاعی بگیرد و بحث‌تان بی‌نتیجه و حتی ناسازگاری برانگیزتر بشود.


(1) حمایت از همسر بهترین راه های حمایت از
حمایت از همسر بهترین راه های حمایت از همسر


(2) راهکار بهبود رابطه زن و شوهر مهارت
راهکار بهبود رابطه زن و شوهر مهارت بهتر شدن ارتباط با همسر - رادیو عشق


(3) روش صحیح بحث کردن با همسر بدون صدمه
روش صحیح بحث کردن با همسر بدون صدمه زدن به ارتباط ساعدنیوز


(4) همسر بعد از دعوا
چطور با شوهرم آشتی کنم راه و روش آشتی با همسر بعد از دعوا


(5) اصول گفتگو با همسر برای کاهش جر و بحث
اصول گفتگو با همسر برای کاهش جر و بحث


(6) نشانه های یک رابطه سالم را بشناسید
نشانه های یک رابطه سالم را بشناسید گروه مشاوره ازدواج و خانواده نیک همراه


(7) بهترین روش برای حرف زدن با همسر را یاد
بهترین روش برای حرف زدن با همسر را یاد بگیرید


(8) آموزش سکس آموزش نحوهی صحیح رابطهی جنسی
آموزش سکس آموزش نحوهی صحیح رابطهی جنسی


(9) دعوا با همسر
12 کار ممنوعه زوج های ایرانی بعد از دعوا با همسر - همسران - خانواده - سلامت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − دو =

دکمه بازگشت به بالا